Zapraszamy do posłuchania opowieści kustosza Marka Skubisza z Działu Historii i Kultury Materialnej Górnictwa o zdarzeniach w Wieliczce sprzed 150 lat.
Historyka sztuki i kustosza Marka Skubisza pandemia zastała w czasie pisania artykułu o dużym wycieku wody słodkiej w poprzeczni Kloski w kopalni w 1868 r. Dzięki informacjom pozyskanym w czasie przeprowadzonej kwerendy źródeł (bez tego nie możliwe jest pisanie artykułu) udało mu się poznać tragedię Wieliczan tamtych czasów i odpowiedzieć na wiele pytań. Dlaczego Austriacy zdecydowali się kopać poprzecznię w kierunku północnym złoża choć widomo było, że jest to niebezpieczne?  Czy kopalnia gotowa była na walkę z dużą wodą? Jaki związek z wyciekiem ma malarz Aleksander Gryglewski? Jaką to niezwykłą wskazówkę pomocną w ratowaniu kopalni  spisał Oskar Kolberg? Co w kopalni jest upamiętnieniem tamtych tragicznych wydarzeń? W sposób intrygujący odpowie na te pytania i wiele innych „historyczny detektyw” Marek Skubisz.

Cykl #ekspercizdomu to zbiór ciekawostek historycznych opowiadanych przez pracowników naszego muzeum. Więcej materiałów z tego cykli pojawi się wkrótce. 
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.