LOKALIZACJA Zamek i Kopalnia
DATA 18 września 2021 SOBOTA
Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa w dniu 18 września 2021 roku, w godzinach 9.00–16.00 do Zamku Żupnego i Kopalni Soli. Zwiedzanie Muzeum, znajdującego się w obiektach UNESCO, będzie okazją do poznania i podziwiania skarbów polskiej przeszłości. Wstęp wolny.
Nawiązując do myśli przewodniej tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, „Smaki dziedzictwa” przygotowano program popularyzujący wiedzę dotyczącą tego aspektu. W Zamku Żupnym odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie potrawy spożywano w dawnych czasach, jakich używano przypraw oraz wezmą udział w tworzeniu ziołowej soli kulinarnej. Ponadto na stanowiskach  będzie można zobaczyć różne gatunki soli z całego świata.

Dzieci wezmą udział w zajęciach edukacyjnych „Kuchnia z solą i bez”, które pozwolą im przybliżyć znaczenie soli dawniej i dziś, oraz wykonają z masy solnej własną solniczkę.

W programie wydarzenia jest również przewidziane zwiedzanie Zamku Żupnego, wystaw stałych, w tym „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” oraz wystawy "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI–XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke", która zaprezentuje uznanej klasy kolekcję niemieckich antykwariuszy, od wielu lat wyspecjalizowanych w dawnym złotnictwie. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć w dużym wyborze, wchodzące w skład tego cennego zbioru, rzadkie, kolekcjonerskie okazy sreber, powstałych od XVI wieku.

Dodatkowym punktem programu będzie możliwość - po wcześniejszej rezerwacji - zwiedzania z przewodnikiem Trasy Muzeum w Kopalni Soli.

Rezerwacja będzie możliwa przez formularz. Odbiór wejściówek odbędzie w kasie Zamku Żupnego (od strony alejki Jana Pawła II). Tam też będzie czekał przewodnik.

Rezerwacja na Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wypełnij formularz i wyślij, a następnie oczekuj na potwierdzenie zapisu.

Zamek Żupny

9.00–16.00  Zamek Żupny – zwiedzanie wnętrz, wystaw stałych z unikatową kolekcją solniczek, która zaliczana jest do najcenniejszych tego typu na świecie oraz wystawy Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI–XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke
  • 10.00–14.00  „Słony smak dziedzictwa” – warsztaty tworzenia ziołowej soli kulinarnej, które poprowadzi Małgorzata Piera, autorka książki „Kuchni żupnej dawne dzieje”.
  • 9.00–15.00 „Kuchnia z solą i bez” – zajęcia edukacyjne  dla dzieci.

Kopalnia Soli

Zwiedzanie Trasy Muzeum w Kopalni Soli z przewodnikiem - po wcześniejszej rezerwacji.

Dojazd: pociągiem (Koleje Małopolskie) lub autobusem (linie: 204, 224, 244, 274, 304)

Relacja video