LOKALIZACJA Zamek i Kopalnia
DATA 18 września 2021 SOBOTA
Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa w dniu 18 września 2021 roku, w godzinach 9.00–16.00 do Zamku Żupnego i Kopalni Soli. Zwiedzanie Muzeum, znajdującego się w obiektach UNESCO, będzie okazją do poznania i podziwiania skarbów polskiej przeszłości. Wstęp wolny.
Nawiązując do myśli przewodniej tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, „Smaki dziedzictwa” przygotowano program popularyzujący wiedzę dotyczącą tego aspektu. W Zamku Żupnym odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie potrawy spożywano w dawnych czasach, jakich używano przypraw oraz wezmą udział w tworzeniu ziołowej soli kulinarnej. Ponadto na stanowiskach  będzie można zobaczyć różne gatunki soli z całego świata.

Dzieci wezmą udział w zajęciach edukacyjnych „Kuchnia z solą i bez”, które pozwolą im przybliżyć znaczenie soli dawniej i dziś, oraz wykonają z masy solnej własną solniczkę.

W programie wydarzenia jest również przewidziane zwiedzanie Zamku Żupnego, wystaw stałych, w tym „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” oraz wystawy "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI–XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke", która zaprezentuje uznanej klasy kolekcję niemieckich antykwariuszy, od wielu lat wyspecjalizowanych w dawnym złotnictwie. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć w dużym wyborze, wchodzące w skład tego cennego zbioru, rzadkie, kolekcjonerskie okazy sreber, powstałych od XVI wieku.


Dodatkowym punktem programu będzie możliwość - po wcześniejszej rezerwacji - zwiedzania z przewodnikiem Trasy Muzeum w Kopalni Soli.  

Rezerwacja będzie możliwa przez formularz. Odbiór wejściówek odbędzie w kasie Zamku Żupnego (od strony alejki Jana Pawła II). Tam też będzie czekał przewodnik. 

Zamek Żupny

9.00–16.00  Zamek Żupny – zwiedzanie wnętrz, wystaw stałych z unikatową kolekcją solniczek, która zaliczana jest do najcenniejszych tego typu na świecie oraz wystawy Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI–XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke
  • 10.00–14.00  „Słony smak dziedzictwa” – warsztaty tworzenia ziołowej soli kulinarnej, które poprowadzi Małgorzata Piera, autorka książki „Kuchni żupnej dawne dzieje”.
  • 9.00–15.00 „Kuchnia z solą i bez” – zajęcia edukacyjne  dla dzieci.

Kopalnia Soli

Zwiedzanie Trasy Muzeum w Kopalni Soli z przewodnikiem - po wcześniejszej rezerwacji. 








Dojazd: pociągiem (Koleje Małopolskie) lub autobusem (linie: 204, 224, 244, 274, 304)

Relacja video

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.