Dzień Soli na Słowacji

Dzień Soli na Słowacji
LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 2 września 2018 NIEDZIELA
Co łączy Solivar na Słowacji  z Wieliczką? Oczywiście – każdemu przychodzi na myśl sól – ten cenny minerał, który stanowił temat wiodący w imprezie Dzień Soli, zorganizowanej 8 września 2018 r. właśnie w miejscowości Solivar.
Warto podkreślić, iż w tak podobnym do naszego Święta Soli przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Muzeum Żup Krakowskich. Wydarzenie, organizowane po raz pierwszy, nawiązało do wizyty cesarza Franciszka II Habsburga w 1800 r., który wówczas uroczyście zainaugurował funkcjonowanie warzelni soli Franciszek.
Wielickie Muzeum zaprezentowało warzelnię panwiową zaaranżowaną  na podstawie XVII-wiecznej grafiki, kram solny z solą z Wieliczki i warsztat powroźniczy. Osoby obsługujące te stanowiska miały na sobie stroje nawiązujące do czasów wizyty cesarza. Stanowiska prezentowały się malowniczo i cieszyły się dużym zainteresowaniem gości, którzy licznie z rodzinami przybywali na imprezę i chętnie włączali się w interaktywne działania. Przyzwyczajeni do białej soli warzonej z zaskoczeniem przyglądali się ciemnej soli kamiennej i ciekawością słuchali wyjaśnień czemu  zawdzięcza swą barwę. Uczestnicy święta z uwagą wysłuchali koncertu w wykonaniu Górniczej Orkiestry z Kopalni Soli w Bochni. Dzień Soli przeszedł  już do historii, ale w Solivarze nadal prezentowane są dwie muzealne wystawy z Wieliczki: „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975” – ekspozycja przedstawia fotografie kopalni i „Powroźnictwo w Wieliczce”. Solivar koło Preszowa na Słowacji to ośrodek produkcji soli, którego początki sięgają XIII w. Warty zwiedzania jest unikatowy zespół budynków obejmujących:kletę szybową z ogromnym kieratem (największym w Europie) zainstalowanym nad szybem Leopold, zbiorniki na solankę, warzelnię Franciszek, magazyn soli, kołatkę wzywającą górników do pracy oraz kapliczkę św. Rocha.  W tak specyficznej, zabytkowej scenerii Dzień Soli stanowił  interesujące wydarzenie kompleksowo prezentujące tematykę  solnictwa. 
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.