W ramach wsparcia działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, Kopalnia Soli jest nieczynna do odwołania
LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 17 listopada 2019 godzina 08:30 - 15:30
WSTĘP 1 zł
Rewelacyjne mapy Wieliczki z końca XVIII wieku, przyrządy miernicze, siekiery i topory kamienne, okazy soli, zasolone przedmioty osobiste górników oraz solniczki będzie można zobaczyć 17 listopada 2019 roku w godzinach 8.30-15.30 podczas akcji Dzień Otwartych Drzwi Muzeum w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Zaprezentowane zostaną przede wszystkim nowe nabytki, o które wzbogaciły się ostatnio zbiory Muzeum czy to drogą zakupu, darowizn, czy też pochodzące z wykopalisk archeologicznych (godz. 10.00-15.00). Geolog, w ramach spotkań "SÓL – nie tylko z Wieliczki", zaprezentuje okazy soli z różnych stron świata: Australii, Ameryki, Afryki, Portugalii, Czech, Niemiec...

Archeolog, na prelekcjach „Siekiery i topory kamienne ze zbiorów wielickiego muzeum”, przybliży znaleziska odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w rejonie wielicko-bocheńskim. Odkryto tam ślady warzelnictwa i osadnictwa z okresu neolitu.

Historyk sztuki zaprasza na spotkania „Ślady obecności w kopalni”, w czasie których  pokaże osobiste przedmioty górnika – czapkę, skórzany but i garnuszek gliniany - odnalezione w kopalni wielickiej, m.in. w Grocie Kryształowej. Są na nich widoczne ślady soli. Zaprezentowane zostaną także inne przedmioty znalezione w kopalni wielickiej w trakcie wcześniejszych inwentaryzacji wyrobisk np. nakolanniki czy czapki filcowe. Będą też pokazane zdjęcia i obrazy z górnikami z początku XX w., na których widoczne są podobne przedmioty.

W tym dniu będzie można oglądać wystawę „Wieliczka 1785. Miasto na wielkich arkuszach”. O unikatowej i wielkiej mapie Wieliczki oraz czasach, w których powstała opowie autor w czasie zwiedzania o godz. 11.00 i 13.00. Mapa ma imponujące wymiary 2,4 x 3,3 m i jest najbardziej szczegółową, kartograficzną dokumentacją górniczego miasta.  
 
Od godziny 8.30-15.30 będzie można także zobaczyć stałe wystawy w Zamku - archeologiczną z dawnymi naczyniami do produkcji soli oraz skarbiec solniczek, który w ostatnim czasie powiększył się o wyjątkowy serwis przyprawowy z włoskiego Urbino. Warto też zatrzymać się przy srebrnym zestawie podróżnym z solniczką. Takie serwisy były wizytówką każdej damy ze szlachetnego rodu i co ciekawe zwyczajem było obdarowanie żony przez męża takim olśniewającym prezentem rankiem po nocy poślubnej.

Do dzieci skierowane zostały zajęcia plastyczne inspirowane wystawami i prezentowanymi na nich zabytkami (10.00-15.00).

Program:

8.30–15.30: Zamek Żupny dostępny dla zwiedzających – zwiedzanie wnętrz i dziedzińca zamkowego
11.00, 13.00: „Wieliczka 1785.Miasto na wielkich arkuszach” – zwiedzanie wystawy z autorem
10.00–15.00: Prezentacja nowych nabytków muzeum „SÓL – nie tylko z Wieliczki” – spotkanie z geologiem, „Siekiery i topory kamienne ze zbiorów wielickiego muzeum”  - spotkanie z archeologiem „Ślady obecności w kopalni” – spotkanie z historykiem sztuki
10.00–15.00: Zajęcia edukacyjne dla dzieci inspirowane wystawami w zamku

Pełen program imprezy:

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.