W Poniedziałek Wielkanocny Zamek Żupny jest czynny od 9.00 do 15.00 ostatnie wejście 14.30
DATA 1 - 30 listopada 2022
W Zamku bezpłatnie
Zapraszamy do zwiedzania Zamku Żupnego w ramach akcji „Darmowy Listopad w rezydencjach Królewskich”.
Zamek Żupny w Wieliczce przez 700 lat stanowił siedzibę zarządu solnego przedsiębiorstwa - Żup Krakowskich. W przeszłości był własnością królewską, a dziś jest miejscem wystaw stałych i czasowych.

Szczególnie wartą uwagi jest wystawa stała „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” z obiektami światowej klasy. Wielicka kolekcja naczyń na sól zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Pochodzą one prawie ze wszystkich kontynentów, wykonane zostały w znanych warsztatach złotniczych i wytwórniach porcelany. W przeszłości świadczyły o statusie i zamożności właściciela. Na stole stały przed najważniejszą osobą wyznaczając dla niej miejsce.

W podróż w odległą przeszłość miasta zabiera wystawa archeologiczna „Pradzieje Wieliczki i okolic”. Prezentuje najstarsze naczynia do produkcji soli sprzed 6 tysięcy lat oraz jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy z kultury łużyckiej z epoki brązu. Przed pojawieniem się pieniądza sól była płacidłem, czyli pieniądzem przedmiotowym. Jego wartość opierała się na użyteczności soli.

Sala Gotycka prezentuje portrety zarządców kopalni m.in. zasłużonego dla kopalni reformatora Jana Gotfryda Borlacha czy kontrowersyjnego żupnika, zarządcy kopalni Sebastiana Lubomirskiego. W Zamku można też zobaczyć ostatnie nabytki muzeum a wśród nich m.in. cenne solniczki z Limoges we Francji wykonane techniką emalii malarskiej i plan miasta Wieliczka z 1717 r. wykonany przez królewskiego geometrę Krzysztofa Juliusza Herttwiga.

Zamek umożliwia też spotkanie ze sztuką współczesną artystów z grupy Polart, wystawa jest dostępna do 13 listopada.

Warty uwagi jest film dokumentalny „Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia”, który został zrealizowany z okazji 120. rocznicy urodzin wyjątkowego człowieka i  twórcy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Film jest zapisem wspomnień byłych pracowników Muzeum. Sam Długosz był jedną z osób, którym zależało na odrestaurowaniu Zamku Żupnego.

W sytuacji dużej liczby zwiedzających, może się okazać, że będzie trzeba zaczekać na wejście. Pozwoli to Państwu zachować komfort zwiedzania wystaw w Zamku.

Godziny otwarcia zamku:
Zamek Żupny w listopadzie można zwiedzać: wtorek-piątek w godzinach od 9.00 do 16.00, sobota-niedziela od 9.00 do 17.00, w poniedziałek nieczynny. Nie obowiązuje rezerwacja.  Zamek Żupny bierze też udział w akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” - przez cały listopad można go zwiedzać bezpłatnie.

W Zamku Żupnym trwa obecnie remont przygotowujący go do zorganizowania nowej, stałej ekspozycji „Solny klejnot w koronie”. Wystawy czasowe i stałe są otwarte, na razie nie można zwiedzać dziedzińców, szybu i baszty.

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Lubelski, Zamek w Malborku, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie w sumie 9 rezydencji królewskich.