Bryłka soli przekazana Polskiej Agencji Kosmicznej przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka lada moment poleci w kosmos. Stanie się to prawdopodobnie w maju, w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej, realizowanej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Po powrocie bryłka trafi na ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
W ubiegłym roku Polska Agencja Kosmiczna zwróciła się do wielickiego muzeum z prośbą o przekazanie bryłki soli kamiennej, którą mógłby zabrać w kosmos polski astronauta, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Muzeum wysłało dwie bryłki: prostą sól szybikową, pochodzącą z pokładowej części wielickiego złoża ( powstałego około 13,6 mln lat temu) oraz bryłkę w postaci kryształu. Ostatecznie wybrana została ta pierwsza i właśnie ona odbędzie podróż w ramach misji technologiczno-naukowej, realizowanej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dziś Polska Agencja Kosmiczna zapowiedziała, że start misji planowany jest „nie wcześniej niż w maju 2025 roku” z NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Podczas niej dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, przez około dwa tygodnie będzie realizować eksperymenty badawcze w warunkach mikrograwitacji.

Oprócz wielickiej soli polski astronauta zabierze w kosmos też inne pamiątki, udostępnione przez polskie instytucje nauki i kultury. Wśród nich m.in. dwa wiersze Wisławy Szymborskiej: „Radość pisania” i „Sto pociech”, oraz pamiątki związane z postaciami Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie. Będą to: diagram zaczerpnięty z De revolutionibus” ( Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku) oraz faksymile pierwszej strony rozprawy doktorskiej noblistki, wraz z pocztówką–cegiełką z jej odręczną adnotacją dotyczącą budowy Instytutu Radowego (Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

Na orbitę trafią również: rękopis „Mazurka As-dur” Fryderyka Chopina, udostępniony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz nazywany „złotem północy” bursztyn z sobieszewskiej plaży. Ten dar natury pochodzi ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Na orbicie nie zabraknie także elementu ludowego. Za sprawą Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na ISS poleci krajka - fragment tkaniny w formie bransoletki. Jednym z najbardziej oryginalnych elementów zestawu będą polskie litery zawierające znaki diakrytyczne – ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. To hołd dla języka polskiego, jednego z najważniejszych elementów narodowej tożsamości. Równie ważnym przedmiotem będzie plakat misji IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego – artysty, który w 1978 roku uwiecznił na plakacie lot w kosmos pierwszego Polaka - gen. Mirosława Hermaszewskiego. Dr Uznański-Wiśniewski zabierze również biało-czerwoną flagę Polski oraz oryginalną naszywkę z misji Sojuz 30, którą nosił gen. Hermaszewski. Naszywka została udostępniona przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Po zakończeniu misji wszystkie przedmioty zostaną zwrócone do instytucji, które je udostępniły. Mają trafić do zbiorów muzealnych i stać się częścią dokumentacji tej historycznej misji.

Misja realizowana w ramach programu Ax-4 i zostanie przeprowadzona we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną oraz NASA.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.