Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Malbork – śladami zbytków na liście UNESCO” organizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych, a w tym roku również z Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się w dniach od 20-22 września 2021 roku.

Tym razem uczestnicy stanęli przed wyzwaniem jak namalować ogromny i wspaniały zamek krzyżacki w Malborku, zaliczany do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie oraz piękny Zamek w Kwidzyniu.

Udział w tegorocznym plenerze wzieło ponad 40 uczestników z różnych stron Polski m.in. z: Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.
 
Czym są dla osób z niepełnosprawnościami plenery malarskie? Przede wszystkim formą terapii, która pozwala się spełniać i realizować artystycznie pomimo choroby i dolegliwości. Wnoszą do życia uczestników dużo radości. Dają możliwość odwiedzania i poznawania ciekawych miejsc, dla wielu inaczej niedostępnych. Pomagają rozwijać talent pod okiem bardziej doświadczonych uczestników. Są wspaniałą okazją do spotkań z osobami o podobnych problemach i nawiązywania nowych przyjaźni. Wiele osób uczestniczyło już  w plenerach wielokrotnie, ale na każdym malarskim spotkaniu pojawiają się też nowe osoby chcące wspólnie tworzyć.

Każdemu plenerowi towarzyszy wystawa prac a możliwość zobaczenia swojego dzieła na wystawie jest niezapomnianym przeżyciem. Wiele prac powstałych w czasie wcześniejszych plenerów zostało też zgłoszonych do różnych konkursów zdobywając nagrody.
 
Plenery organizowane są od 1999 r. W ramach cyklu „Zabytki na Liście UNESCO” uczestnicy malowali już:Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce, Stare Miasto w Krakowie i Zamościu, manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski w Binarowej i Sękowej, Halę Stulecia we Wrocławiu oraz cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Wyjechali też na Słowację gdzie malowali zespół miejski Bardejowa oraz historyczne miasto Bańska Szczawnica i jego zabytki techniki.
 

Prace powstałe w czasie tegorocznego pleneru będzie można oglądać na wystawie od października w Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce a następnie w Muzeum Zamkowym w Malborku.
Partnerzy
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.