Zwiedzanie z autorem wystawy: Blask kamieni…

Zapraszamy na zwiedzanie z autorem wystawy „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce”, które odbędzie się 30 sierpnia o godz. 14.30 . Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia: 12 289 16 27. Koszt zwiedzania: 4 PLN. Bilety do nabycia w kasie Zamku.

Wypełniały skarbce, zdobiły insygnia, paramenty liturgiczne, stroje, biżuterię, broń i przedmioty użytkowe. Uosabiały bogactwo i władzę, budziły zachwyt i pożądanie. Kamienie szlachetne i ozdobne, bo o nich mowa, od zawsze fascynowały ludzi wszystkich kultur nie tylko ze względu na piękno barw i blask, trwałość i wartość, ale także przypisywaną im magiczną moc. Piękno minerałów i wyrobów z nich można podziwiać na wystawie „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” prezentowanej w Zamku Żupnym w Wieliczce. 2 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy na zwiedzanie z autorem wystawy.

Ekspozycja „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” zestawia okazy kamieni w formie naturalnej oraz opracowanej jubilersko lub rzeźbiarsko, stwarzając niecodzienną okazję do podziwiania różnych przejawów piękna w dziełach przyrody i człowieka. Prezentuje sposoby ich wykorzystania od czasów najdawniejszych, poprzez obiekty archeologiczne – najstarsze to unikatowe pieczęcie cylindryczne z Mezopotamii, datowane na ok. 2500-2200 p.n.e. – zabytki sztuki, biżuterii i rzemiosła artystycznego z różnych epok (akcesoria stroju, broni, paramenty liturgiczne, drogocenne szkatułki, zegary, itp). Pokaz wzbogacają przedstawienia ikonograficzne w dziełach malarstwa europejskiego, głównie portrety i obrazy religijne (XVI-XIX w.).

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego a obejmuje ponad 300 obiektów z kolekcji licznych instytucji muzealnych i naukowych (m.in. Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeów Narodowych w Krakowie i Wrocławiu, Zamku Królewskiego na Wawelu), jak również zbiorów kościelnych i prywatnych.

Wystawę można zwiedzać do 30 sierpnia 2015 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8).

Wystawa Blask Kamieni, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (13)