Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (7)

Zamek Żupny i cerkwie inspirują niepełnosprawnych

Co łączy Wieliczkę, Powroźnik, Brunary Wyżne i Kwiatoń? – fakt posiadania zabytków z najkrótszym stażem na Liście Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie te obiekty: Zamek Żupny w Wieliczce i cerkwie z wymienionych miejscowości, zostały na nią wpisane w 2013 r.

5 i 6 września 2014 r. malowali je uczestnicy Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych pod hasłem „Wieliczka, Powroźnik, Brunary Wyżne, Kwiatoń – zabytki na Liście UNESCO”.

Muzeum Żup Krakowksich Wieliczka, plener niepełnosprawnych 1

W plenerze wzięło udział 40 uczestników z całego kraju m.in. z: Katowic, Krakowa, Krosna, Lublina, Łodzi, Słupska, Sosnowca, Starachowic i Wałbrzycha. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się w Wieliczce, gdzie inspiracją stała się dawna siedziba administracji kopalni soli –  Zamek Żupny oraz zabytki ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli. Tego samego dnia po południu artyści malowali cerkiew łemkowską z XVI w. w Powroźniku (k. Krynicy Zdroju). Ta grekokatolicka świątynia pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego jest najstarszą cerkwią w polskich Karpatach z wpisanych na Listę UNESCO.

Muzeum Żup Krakowksich Wieliczka, plener niepełnosprawnych 36 września artystów inspirowała cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1779 r.  Brunarach Wyżnych – miejscowości leżącej niespełna 27 km. od Krynicy, cerkiew w Brunarach jest najmłodszą wśród wpisanych na listę UNESCO.

Po południu twórcy malowali cerkiew p.w. św.  Paraskiewy z XVII w. w Kwiatoniu – miejscowości  leżącej pomiędzy Uściem Gorlickim a Wysową. Cerkiew z bogato wyposażonym wnętrzem pochodzącym z XVII-XIX w. jest obecnie świątynią ekumeniczną.

Podczas dwóch dni pleneru powstały oryginalne, bo pełne subiektywnych wrażeń prace, będące zarazem dokumentacją  najmłodszych stażem zabytków na Liście UNESCO.

Prace będą prezentowane na wystawie w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka od początku listopada 2014 r.

Organizatorzy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Fundacja Sztuki  Osób Niepełnosprawnych w Krakowie

Sponsor: Bank Pekao SA.

Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków