aktualności

Zamek przyjazny dla niewidomych

Zamek Żupny przyjazny dla niewidomych, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (1)

Bryła Zamku Żupnego w Wieliczce przestała być tajemnicą dla osób niewidomych i niedowidzących, za sprawą bogatej w szczegóły makiety z brązu, która stanęła na zamkowym dziedzińcu.

Warto wspomnieć, że zabytkowy Zamek Żupny – perła Wieliczki – został wpisany w 2013 r. na Listę Dziedzictwa UNESCO. Od końca XIII w. do 1945 r. stanowił centrum administracyjne kopalni soli.

Wiernie odtworzony model w skali 1:84 pozwoli poznać układ, kształt oraz charakterystyczne elementy architektury budynków zespołu zamkowego. Istotną jego zaletą jest informacja napisana alfabetem Braille’a w wersji polskiej i angielskiej. Jak podkreśliły obecne w czasie prezentacji osoby niewidzące i niedowidzące z wielickiego koła Polskiego Związku Niewidomych, model jest świetną formą „zobaczenia zamku” i na pewnością sprawdzi się podobnie jak modele zabytków w Krakowie.

Projekt został przygotowany w konsultacji z osobami niewidomymi przez krakowskiego rzeźbiarza Karola Badynę na zlecenie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Autor mający doświadczenie w wykonywaniu podobnych modeli w Krakowie wykorzystał najnowsze techniki 3D, dzięki którym model zyskał niezwykle precyzyjnie wykonane detale. Makieta będzie także atrakcją dla pozostałych zwiedzających. Pozwoli im zobaczyć obiekt z perspektywy lotu ptaka.

Kolejną propozycją dla osób niewidomych jest program „Dotyk solnej historii” realizowany głównie w ekspozycjach Muzeum w kopalni soli. Podziemna przestrzeń muzealna znajduje się w 18 komorach, na jednym poziomie, zjazd następuje windą, nie ma schodów, więc w całości dostosowana jest do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.

W ekspozycji Muzeum znajduje się bardzo dużo eksponatów przestrzennych m.in. maszyn i urządzeń, które można poznawać przez dotyk, podobnie jak inne wybrane obiekty: rzeźby, elementy stroju górniczego czy okazy soli.
W programie wykorzystywane są także dźwięki, pomocne w kreowaniu wizji kopalni, m.in. odgłosy pracy maszyn, narzędzi, wybuch metanu czy np. odgłosy morza, przybliżający czasy sprzed 13 mln lat…

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F