Zakończenie roku Solnej Akademii Dziecięcej

W czerwcu 2017 roku w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka dokonano uroczystego zakończenia pierwszej edycji Solnej Akademii Dziecięcej „SAD”, przygotowanej przez Dział Edukacji Muzeum.

SAD, zakończenie 2017, fot. L. Kostuś (1)Ten interdyscyplinarny projekt edukacyjny cieszy się duży powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli klas I-III szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Wieliczka oraz rodziców i opiekunów. W obecnym roku objął swoim działaniem wszystkie roczniki edukacji wczesnoszkolnej. Zadaniem Solnej Akademii Dziecięcej jest rozwijanie współpracy Muzeum ze szkołami w zakresie edukacji regionalnej.

Projekt ma za zadanie pomagać w realizowaniu wskazań podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Cele tego przedsięwzięcia skupiają się głównie na poszerzeniu wiedzy uczniów na temat dziedzictwa kulturowego Wieliczki i okolic, budowaniu świadomości znaczenia i szacunku dla jego wartości aby móc zachować je dla przyszłych pokoleń.

SAD, zakończenie 2017, fot. L. Kostuś (3)Dzieci, pod kierunkiem edukatorów z Muzeum poznawały zagadnienia z zakresu historii, sztuki, etnografii, przyrody. Ogromnym atutem przedsięwziecia jest fakt, że spotkania prowadzone w sposób interaktywny, często z zastosowaniem multimediów wykorzystują oryginalne zabytki i odbywają się w wyjątkowych, historycznych miejscach: w Zamku Żupnym oraz ekspozycji Muzeum w kopalni na III poziomie.

W pierwszym roku w projekcie uczestniczyło 453 małych ,,studentów”, w drugim 657, a obecnie rok szkolny kończy ogółem 707 dzieci (trzy roczniki). Solną Akademię zaczynały 22 klasy – obecnie są to 34 klasy – od 1 do III, z czego trzynaście klas to klasy III, które uczęszczały do nas przez 3 lata. Warto dodać, że w ciągu tego okresu współpracowaliśmy z 8 szkołami. Najbardziej wytrwali,,studenci” gościli w progach Muzeum (w Zamku Żupnym i Muzeum na III poziomie kopalni) aż 19 razy.

SAD, zakończenie 2017, fot. L. Kostuś (2)Czerwcowe pożegnanie z dziećmi, z uwagi na dużą ilość uczestników – organizatorzy podzielili na 3 dni. Zakończenie roku „akademickiego” miało miejsce w komorze im. Alfonsa Długosza w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, na III poz. kopalni soli. Uczniowie z poszczególnych roczników otrzymali dyplomy, indeksy z zaliczeniem roku oraz prezenty: klasy I – plecak/worek, klasy II czapeczki, a klasy III chusty, domino oraz książeczkę „Niezapomniana przygoda”, wydaną przez Muzeum.

SAD, zakończenie 2017, fot. L. KostuśUroczyste zakończenie roku uświetnił swoim wystąpieniem Teatr „Łątka” z Łodzi, przedstawiając dwa spektakle, „Kurczaczek jedynaczek” dla klas I i II oraz „Calineczka” dla klas III. Szczere brawa i radość dzieci była wspaniałą nagrodą dla animatorów projektu i prawdziwą zachętą do dalszego działania dla tak wdzięcznego grona odbiorców.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Wpisz swój adres e-mail:

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych