aktualności

Z wystawą na Ukrainie

Lubomyr Mychajlyna Dyrektor Generalny Narodowego Kijowsko Peczerskiego Rezerwatu Historyczno Kulturowego17 maja 2016 r. w Narodowym Kijowsko-Peczerskim Rezerwacie Historyczno-Kulturowym w Kijowie na Ukrainie została otwarta wystawa fotograficzna pt. „W Skarbcu UNESCO. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka”. Dyrektor Muzeum pan Jan Godłowski był obecny na tej uroczystości.

Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich WieliczkaWśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: ze strony ukraińskiej pan Serhij Rewa – Ambasador ds. nadzwyczajnych, w tym ds. UNESCO z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, pan Bohdan Mocia – kierownik wydziału ds. rozwoju obiektów historyczno-kulturalnych Ministerstwa Kultury Ukrainy a ze strony polskiej: pani Emilia Jasiuk – radca, kierownik referatu Wydziału politycznego ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP na Ukrainie, pani Ewa Figel dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie oraz Pan Włodzimierz Szczurek – dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej na Ukrainie.

 

Otwarcie wystawy było wyjątkową, pełną ciepła i serdeczności uroczystością. Wielu wzruszeń dostarczył program wykonany przez Polonię i dzieci ukraińskie. Natomiast prezentowana ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie gości, którzy autentycznie podziwiali bogate kolekcje rozmaitych, cennych eksponatów z Muzeum, prezentowane na fotografiach wielkoformatowych.
W Kijowie wystawę będzie można oglądać do 16 lipca. Jej prezentacja kończy pierwszy etap współdziałania pomiędzy naszymi muzeami, a warto dodać, że impulsem do nawiązania współpracy stał się fakt wpisania obiektów obu instytucji na listę UNESCO.

 

Narodowy Kijowsko-Peczerski Rezerwat Historyczno-Kulturowy znajduje się na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej wpisanej na listę w 1990 r., a Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieści się w kopalni soli wpisanej na listę UNESCO w 1978 r. i Zamku Żupnym, który dołączył do niej w 2013 r. W ubiegłym roku prezentowaliśmy wystawę strony ukraińskiej pt. „Ławra Kijowsko-Peczerska – Święte miejsce Ukrainy” w ekspozycji Muzeum w kopalni.
Mamy nadzieję na dalszy, efektywny rozwój tak dobrze zapowiadającej się współpracy.

 

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F