Muzeum Żup krakowskich Wieliczka, kopalnia soli (12)

Wystawa: Znane osobistości w Wieliczce

Od 15 września do 7 grudnia 2016 r. w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto, będzie czynna wystawa pt. „Znane osobistości w Wieliczce”, zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka.

W muzealnym archiwum znajduje się bogaty zbiór ponad 200 woluminów rękopisów, wśród których wyróżniają się m.in. posiadające wyjątkową wartość „Księgi pamiątkowe zwiedzających kopalnię soli”. Zostały one wprowadzone przez Austriaków w XVIII w. do ewidencjonowania gości kopalni i funkcjonują aż do czasów nam współczesnych. Ilustrują historię miejscowego ruchu turystycznego i stanowią cenną kolekcję autografów znanych osobistości ze świata polityki, nauki, kultury itp. Warto podkreślić, iż widnieją w nich wpisy takich sław i osobistości jak m. in. Johann Wolfgang von Goethe, car Aleksander I, Fryderyk Chopin, Dmitrij Mendelejew, Jan Matejko, Eliza Orzeszkowa, Ignacy Paderewski, Adam Stefan Sapieha, Józef Piłsudski czy Stanisław Wojciechowski.
Ozdobą Ksiąg jest niewątpliwie podpis Karola Wojtyły. Niektóre z wpisów są wzbogacone wizerunkami osobistości lub pamiątkowymi fotografiami delegacji i grup turystów wykonanymi w Wieliczce, m.in. przed szybem Daniłowicza. Początkowo adnotacji do ksiąg dokonywali urzędnicy salinarni, uzupełniając nazwiskami turystów poszczególne rubryki tabeli. W późniejszym czasie dla znanych osobistości, przygotowywano przed wizytą w kopalni – specjalne, pięknie zdobione karty, gdzie słynne osoby własnoręcznie dokonywały wpisu. Właśnie ta unikatowa kolekcja cieszy się największą popularnością i zainteresowaniem dlatego też na wystawie są prezentowane m.in. podpisy pochodzące z tych ksiąg oraz wizerunki znanych gości zwiedzających Kopalnię Soli w Wieliczce, a także kilka fotografii kart ozdobnych oraz wnętrz kopalni. Te autentyczne materiały skłaniają do refleksji, stwarzając niepowtarzalną okazje do kontaktu z materialnymi śladami tak wielu słynnych osób, które przed laty zachwyciły się pięknem kopalni.

Kolaż z podpisami

Zrzut ekranu 2016-09-14 o 13.54.29

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

kopalnia 8:00 - 17:00

Ceny biletów

zamek 5/8 PLN (dziedziniec - wstęp wolny)

kopalnia 39/55 PLN (Muzeum + Trasa Turystyczna)