Muzeum Żup krakowskich Wieliczka, kopalnia soli (6)

Wystawa: Zmiany granic Polski na przestrzeni dziejów

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współudziale historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego i partnerstwie Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. realizuje cykl wystaw poświęcony historii Polski.

Zrzut ekranu 2016-06-06 o 11.58.56Rozpoczyna go ekspozycja pt. „Zmiany granic Polski na przestrzeni dziejów”, której otwarcie będzie miało miejsce 10 czerwca 2016 r., w komorze Drozdowice III w wielickiej kopalni soli.

Celem cyklu wystaw jest przybliżenie zwiedzającym ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, które mają wpływ na postrzeganie współczesnej rzeczywistości politycznej oraz relacje z sąsiadami. Przejrzyście ilustrowane plansze z tekstami naświetlą i wyjaśnią znaczenie takich pojęć jak niepodległość naszego kraju i historyczna prawda, które zawsze stanowiły dla Polaków wielką wartość.

Ekspozycje dedykowane są przede wszystkim obcokrajowcom, którzy polskiej historii najczęściej nie znają lub niewiele o niej wiedzą. Ponieważ do wielickiej kopalni przybywa rocznie ponad milion turystów z całego świata (w 2015 r. prawie 1,4 mln) zdecydowano, że będzie ona najbardziej odpowiednim miejscem do prezentacji tej problematyki szerokiemu kręgowi odbiorców.

Zaplanowano zorganizowanie czterech historycznych wystaw rocznie. Najbliższa pt. „Zmiany granic Polski na przestrzeni dziejów” pokaże jak zmieniało się terytorium Polski na przestrzeni wieków.

Kolejna ekspozycja przybliży fakty dotyczące Zbrodni Katyńskiej w aspekcie przede wszystkim politycznym, ich wykorzystywania dla własnych celów przez rządy mocarstw świata. Otwarcie jest zaplanowane na koniec sierpnia.

Każda z planowanych ekspozycji będzie się składała z 18 bogato ilustrowanych plansz wraz z obszernymi komentarzami w 5 wersjach językowych.

Logo, wystawa historyczna