Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka 111

Wystawa: Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich

Wystawa zaprezentuje m.in. obrazy, rysunki, militaria, monety, tkaniny i rękopisy ze zbiorów rodu Niedzielskich herbu Larysz. Choć podobnych kolekcji średniozamożnych rodzin szlacheckich w Polsce powstało wiele tej nie powstydziłoby się żadne Muzeum.

Stanisław Niedzielski, właściciel dworu w Śledziejowicach siedzący na ganku, 1931 rok, NAC Na wystawie prawdziwą perełką jest kompletna zbroja husarska  z II poł. XVII w. Warte uwagi są także obrazy Jana Matejki,  Jaspera van der Laanen, Walerego Eliasza-Radzikowskiego i Artura Grottgera. Cennym numizmatem jest pierwsza polska złota moneta wybita za panowania Władysława Łokietka tzw. dukat Łokietka. Jedyny dostępny egzemplarz tej monety zakupił od Stanisława Niedzielskiego znany kolekcjoner  i numizmatyk hr. Emeryk Hutten-Czapski w 1896 roku (na wystawie będzie prezentowana jej kopia). Pamiątką przypominającą  tragiczne losy Polaków w Irkucku jest pucharek z przykrywką ozdobiony realistycznymi reliefami owadów i płazów. Ciekawostką jest trójgraniasty kielich z rytymi emblematami masońskimi. W klimat dworu z czasów, gdy mieszkali w nim Niedzielscy, wprowadzają fotografie z lat 30. XX w.

W powstanie kolekcji szczególnie zaangażowali się Kajetan (1782-1839) i Erazm (1820-1882) Niedzielscy oraz Stanisław (1853-1938) i Adam. Kajetan gromadził rękopisy i tworzył bibliotekę, a Erazm wzbogacił te zbiory o numizmaty, malarstwo, militaria, tkaniny, zabytki archeologiczne oraz rzemiosło artystyczne. Rzeczywistą wartość tej kolekcji pokazał Spis zbiorów Stanisława Niedzielskiego wykonany w latach trzydziestych XX w. Spis dostarczył dokładnych infor­macji o zgromadzonych przedmiotach, ich pochodzeniu, a czasami też ich dalszych losach. Niestety dziś kolekcja jest bardzo rozproszona do czego przyczynił się w dużym stopniu Stanisław Niedzielski, który z powodu trudnej sytuacji materialnej sprzedał część kolekcji Muzeom w Krakowie i we Lwowie.

Jan Matejko, Portret Ostafiego Daszkiewicza. Muzeum Śląskie w KatowicachRód Niedzielski pasjonował się nie tylko kolekcjonerstwem. Warto też wspomnieć o zasługach i zaangażowaniu na rzecz lokalnej społeczności. Jego przedstawiciele byli pionierami postępu technicznego w rolnictwie, pełnili funkcję marszałka powiatu wielickiego w latach autonomii galicyjskiej, wspierali rozwój oświaty i kultury. W czasie powstania styczniowego Erazm Niedzielski dostarczał broń oddziałom Mariana Langiewicza stacjonującym w Goszczy, a po jego klęsce udzielał powstańcom schronienia w swoim majątku. Stanisław Niedzielski natomiast zasiadał w Sejmie Krajowym we Lwowie (1889-95).

Wystawę można zwiedzać w Zamku Żupnym do 18 czerwca 2017 roku

Wydarzenia towarzyszące

19 kwietnia, godz. 17.00
Kolekcja rodziny Niedzielskich ze Śledziejowic – wykład Janiny Skorupskiej-Szarlej, Muzeum Narodowe w Krakowie
19 maja, godz. 19.30, 21.30
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Marek Skubisz, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
21 maja, godz. 10.00, 12.30
Mama, tata i ja – Kolekcjonerzy i ich skarby – Agata Czyżowska, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
13 czerwca, godz. 11.00
Spotkanie dla seniorów – Rodzina Niedzielskich i ich kolekcja – Agata Czyżowska, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

fotografie z wernisażu

Patroni medialni
This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Info-Zamek
  • zobacz film