Wystawa „Zabytki Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka”

Prace z ostatniego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych można już oglądać na wystawie „Zabytki Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka” w ekspozycji Muzeum w  kopalni soli.

Uroczyste otwarcie, w prawdziwie rodzinnej atmosferze, miało miejsce 18 listopada. Było one pełne wzruszeń i podziękowań dla dyrektora Muzeum prof. Antoniego Jodłowskiego, który z końcem roku przechodzi na emeryturę. Otwierał prawie wszystkie plenery i towarzyszące im wystawy na przestrzeni 17 lat.  Uważany jest więc za członka tej wyjątkowej, artystycznej  wspólnoty. Podziękowania skierowano też dla Barbary Tworzydło emerytowanego pracownika Muzeum, która organizowała plenery na przestrzeni tych lat w imieniu Muzeum. Emocje towarzyszące wydarzeniu były tak silne, że zaowocowały nawet powstaniem podziękowań wierszowanych. Zwiedzaniu wystawy a także okazji do wspólnego spotkania towarzyszył ciepły koncert w wykonaniu pana Jerzego Michała Bożyka.

Obrazy na wystawie „Zabytki Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka” przedstawiają m.in.: Zamek Żupny i basztę zamkową, a w podziemnym Muzeum – kaplicę św. Jana Pawła II, górnicze urządzenia, narzędzia, sprzęt odwadniający, fragmenty chodników, komór i zabezpieczeń górniczych, solne rzeźby a także zjazd górników na linie, księżną Kingę z górnikiem,  pomnik Fryderyka Chopina czy szyb Regis. Pełnym optymizmu i inspirującym do uśmiechu jest obraz namalowany przez  Jana Deptę przedstawiający scenę pracy dawnych górników z uśmiechem na twarzach.

Wystawę można oglądać od 18.11 do 20.12.2015 r.