Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Wystawa: Z Wieliczki rodem. Pejzaże Kingi Olesiak-Legg

Serdecznie zapraszamy na wystawę Z Wieliczki rodem. Kinga Olesiak –Legg – malarstwo, którą można zwiedzać od 12 czerwca do 31 lipca 2008 roku w naszym muzeum.

Artystka większą częścią swojego życia związana jest z okolicami Krakowa oraz Wieliczki. Dzieciństwo i młodość spędziła w Wieliczce po czym w latach 1977 – 1983 studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W czasie studiów pogłębiała swoje zainteresowania na zajęciach malarstwa i rysunku, a także doskonaliła techniki malarskie pod okiem artysty Wojciecha Długosza. Po ukończeniu studiów pracowała w biurach projektowych w Krakowie. Przez dwa lata była również związana z Wydziałem Architektury Urzędu Miasta Wieliczki.

wieliczka kinga olesiak-legg, Muzuem żup Krakowskich Wieliczka

Obecnie Kinga-Olesiak – Legg mieszka od 15 lat z rodziną w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje w założonej przez siebie firmie architektonicznej. Warto zaznaczyć, że oprócz architektury jej pasją jest właśnie malarstwo, w którym dominującym tematem są pejzaże – chociaż w kolekcji znajdują się również portrety i martwe natury. Z obrazów emituje uderzające piękno krajobrazu z różnych zakątków naszej planety, przynosząc ukojenie każdemu kto na nie patrzy. Pejzaż zmienia się nie tylko wraz ze zmianami pór roku, ale też pór dnia i grą promieni słonecznych.

Bardzo ważnym elementem przewijającym się przez wiele płócien jest nie tylko woda, ale odbicie w jej tafli otaczającej przyrody. Refleksje wodne są bogatym tematem zwłaszcza gdy nie traktuje się ich jako jednorodnej płaszczyzny, ale raczej jako bezgraniczną przestrzeń. Gama kolorów staje się różnorodną przez dodanie gry światła i cienia. Wielokrotnie pejzaż zredukowany jest do skali martwej natury, jak na przykład w serii  Nenufary . Tafla stawu staje się tłem dla ” ułożonych ” na nim lilii wodnych. Ta fascynacja ” chwilą ” i lustrzanymi odbiciami w wodzie stała się bardziej widoczna w obrazach po wizycie w Giverny ( Francja ), posiadłości słynnego Claude’a Moneta. Ogrody w Giverny są inspiracją wielu obrazów namalowanych po 2000 roku.

Prace Kingi Olesiak – Legg, głównie oleje z wyjątkiem akwareli z wcześniejszego okresu, wystawiane były w Polsce oraz zagranicą i znajdują się w kolekcjach prywatnych.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia