aktualności

Wystawa: Z teki Artysty. Malarstwo Ewy Hoppe-Nowickiej

Zapraszamy na wystawę malarstwa Ewy Hoppe-Nowickiej, którą można oglądać w wielickim Zamku do 14 września 2014 r.

Zamieszkała koło Wieliczki artystka, od czasu uzyskania dyplomu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1983 r. była wyróżniana nagrodami i stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jej najnowsze prace warto zobaczyć, aby odnaleźć widoki obiektów związanych z architekturą górniczą Wieliczki. W ciekawej technice kolaży, powstałych z fragmentów blach, zespawanych prętów czy zadrukowanych i malowanych arkuszy, wyłaniają się industrialne pejzaże wież szybowych z prawdziwym gąszczem kratownic i rusztowań.

Ewa Hoppe-Nowicka - wystawa w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Malarka proponuje także wspaniałą, wizualną podróż w różne rejony Morza Śródziemnego, przedstawione przez pogodne w nastroju krajobrazy. Słoneczne miasteczka, wyspy i gaje oliwne, impresjonistyczne w sposobie uchwycenia ulotnej chwili, zachwycają bogactwem rozświetlonych i wibrujących barw. Farby kładzione są grubo i śmiało, z celowym zamiarem ukazania malarskiej materii i z wyraźną przyjemnością tworzenia. Niech nie zwiedzie nas efekt „niewykończonej‟ faktury obrazów olejnych. Proces ich powstania był długi. Rodziły się z nakładania kolejnych warstw i licznych przemalowań w dążeniu do uchwycenia idealnej kompozycji. Ich wyraz zaświadcza o afirmacji życia, ale także powrocie do korzeni tworzenia „sztuki dla sztuki‟.

Ewa Hoppe-Nowicka - wystawa w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (2)Wystawa „Z teki artysty‟ prezentuje około 40 prac z lat 2005-2014, z których zdecydowana większość powstała w dwóch ostatnich latach. Obejmuje kilka cykli malarskich, m.in. „Wieliczka‟ (kolaże na drewnie), „Blisko Wieliczki‟ (pastele). Widoki z Prowansji, Langwedocji, Chorwacji, Dalmacji i Czarnogóry są malowane w technice olejnej, mieszanej i akrylami, tworząc: „Miasta‟, „Wyspy‟, „Gaje oliwne‟, „Oliwki‟. Ewa Hoppe-Nowicka wyciągnęła głęboką naukę z osiągnięć dziewiętnastowiecznych impresjonistów oraz późniejszych awangard artystycznych. Stworzyła swój własny język opisywania otaczającego świata. Jej rzeczywistość zbudowaną z rytmicznych powtórzeń, często uproszczonych i zgeometryzowanych motywów drzew, domów, dachów czy kratownicowych konstrukcji naprawdę warto odkryć aby… pozwolić się im uwieść. Dostrzec urodę nie tylko śródziemnomorskich impresji, ale także – mniej oczywistą – wśród kopalnianych nadszybi Wieliczki.

wydarzenia towarzyszące:

  •  12 sierpnia | warsztaty dla dzieci „Jak stać się artystą” prowadzone przez artystkę  Ewą Hoppe-Nowicką, wstęp 1 zł | zobacz więcej: Lato w Muzeum
  • 15 sierpnia | po wystawie oprowadzi artystka Ewa Hoppe-Nowicka i autorką wystawy Klementyną Ochniak-Dudek | godz. 17.00 | Rezerwacja 12 289 16 27

wernisaż

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F