600 x 262,  Pochód zbójników, Władysław Skoczylas, drzeworyt, 1919 r.

Wystawa: Władysław Skoczylas (1883-1934)

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest współorganizatorem projektu wystawienniczo-wydawniczego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który poświęcony jest twórczości Władysława Skoczylasa (1883-1934).

Zapoczątkowuje go wystawa, której wernisaż odbędzie się w Warszawie 2 lipca 2015 r. w galerii Salon Akademii. W 2016 roku wystawa prezentowana będzie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wśród eksponatów zobaczyć będzie można wypożyczone muzealia z Wieliczki. W zbiorach sztuki Muzeum Żup Krakowskich znajduje się, aż 419 pozycji prac Władysława Skoczylasa, wśród których najistotniejszy jest bardzo cenny zespół ponad trzystu rysunków, obejmujących między innymi szkice i studia do popularnych później drzeworytów. Pozwalają one na odkrywanie tajników warsztatu twórcy i prześledzenie kolejnych etapów jego prac. Postać wybitnego grafika, pedagoga i jednego z najpopularniejszych artystów II Rzeczypospolitej przybliży także obszerny katalog prezentujący dzieła zebrane Skoczylasa, którego współwydawcą jest Muzeum Żup Krakowskich.

Trzy głowy górali, drzeworyt, Władysław Skoczylas 1928 r., zbiory Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka