Wystawa: Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO

Wystawa prezentuje 100 najciekawszych prac z Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Będzie można je oglądać od 22 września do 21 października 2017 roku w Muzeum w kopalni soli.

Adam Pochopień - Zamek Żupny w Wieliczce'Tym razem uczestników pleneru zainspirowały dwa górnicze i znane miasta: Wieliczka i Bańska Szczawnica. Znaczenie obydwu tych miast w przeszłości było ogromne: Wieliczka, dzięki bogactwu jaki stanowiła sól, przez wieki wspierała skarbiec królewski a Bańska Szczawnica, dzięki pozyskiwaniu i przetwarzaniu złota i srebra, należała do najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. W obydwu, odkryte w średniowieczu bogactwa stały się impulsem do nadania im praw miejskich: Wieliczka otrzymała je w 1289 roku a Bańska Szczawnica w 1250 roku. Cenne zabytki, które posiadają i które są świadectwem wspaniałej przeszłości zostały docenione wpisem na Listę Dziedzictwa UNESCO: wielickiej kopalni soli w 1978 roku i Zamku Żupnego w 2013 roku, a Bańskiej Szczawnicy w 1993 roku. Tak ciekawe historyczne dziedzictwo obu miejsc stanowiło wdzięczny temat dla twórczych działań uczestników pleneru.

Plener artystów niepełnosprawnych, fot. Ludwik KostuśCo zachwyciło uczestników pleneru tak bardzo, że stało się tematem ich obrazów? W Wieliczce głównie Zamek Żupny – zabytkowa perła na powierzchni miasta. W Bańskiej Szczawnicy, która jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich, zainteresowały: Kalwaria na wzgórzu Scharfenberg, Stary Zamek, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycki, bezwieżowy kościół Panny Marii Śnieżnej z 1512 roku, Pigarska brama, jedyna ocalała z sześciu bram miejskich, barokowa kolumna Świętej Trójcy na placu w centrum miasta, gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku, zabudowania dawnego Kammerhoffu dziś siedziby Słowackiego Muzeum Górniczego oraz widoki tego pięknego i pełnego uroku miasta.

Dzięki projektowi te cenne obiekty dołączyły do, jedynej w swoim rodzaju, dokumentacji miejsc wyjątkowych, tworzonej od lat przez uczestników plenerów.
Projekt na Słowacji został zrealizowany dzięki wsparciu pana dr Józefa Labudy, dyrektora Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy.

Wystawę „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO” można oglądać do 21 października 2017 roku w Muzeum w kopalni soli, a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.

Patronat medialny:
TVP Kraków, Radio Kraków, Nasze Sprawy, Stowarzyszenie Mediów Polskich, TTG, Portal Wieliczkacity.pl

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Newsletter

do newslettera
    i bądź na bieżąco!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych