Wystawa: W drodze do Niepodległości

Wystawa przedstawia najważniejsze wydarzenia towarzyszące Polakom przez 123 lata niewoli. Pokazuje walkę w obronie niepodległości Polski pod koniec XVIII wieku, jej wymazanie z mapy Europy przez trzech zaborców: Austrię, Prusy i Rosję, a później nieustanne dążenia do odzyskania państwowości, zakończone spełnieniem marzeń wielu pokoleń w listopadzie 1918 roku.

Walka o zrealizowanie tego marzenia często przypłacana była śmiercią, zsyłkami, więzieniem czy konfiskatą majątku. Pokolenia Polaków starały się wykorzystać każdą szansę by odzyskać niepodległość, walcząc w całej Europie pod różnymi sztandarami „Za wolność naszą i waszą” czy to u boku Napoleona, czy w czasie Wiosny Ludów lub też podczas powstań.

Konflikt pomiędzy zaborcami doprowadził do wybuchu I Wojny Światowej i choć była ona traumatycznym przeżyciem dla mieszkańców Europy, Polsce przyniosła upragnioną wolność w 1918 r.

Wystawa „W drodze do niepodległości” jest kolejną z historycznego cyklu wystaw przygotowywanych przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z historykami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.

Partnerem wystawy jest Archiwum Narodowe w Krakowie.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Wystawę można oglądać w Kopalni Soli w Wieliczce do 4 grudnia 2018 roku.