Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Wystawa: Tajemnice Rynku Górnego w Wieliczce – w świetle ostatnich badań

Serdecznie zapraszamy na wystawę Tajemnice Rynku Górnego w Wieliczce – w świetle ostatnich badań, której otwarcie będzie miało miejsce 25 czerwca (piątek) 2010 r. o godz. 12.00 w Zamku Żupnym. Celem wystawy jest przedstawienie 700-letniej historii  Rynku Górnego, stanowiącego centrum śródmieścia Wieliczki od czasów średniowiecznych, w świetle nowych odkryć i materiałów pochodzących z wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych przez Muzeum Żup Krakowskich na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka w 2009 r.

Badania  dostarczyły odkryć wielu interesujących obiektów . Najstarsze z nich , słabo zachowane,  sięgają  czasów starożytnych. Największa ilość odkrytych przedmiotów datowana jest na okres średniowiecza po wiek XX.
Na wystawie prezentowane są liczne numizmaty, w tym zespół odkryty w naczyniu glinianym składający się z trzech kop groszy praskich wybitych za czasów Wacława II i Jana Luksemburczyka.

Tajemnice Rynku Górnego w Wieliczce_prezentacja

Znaczącą część ekspozycji stanowią przedmioty wykorzystywane w codziennym życiu mieszkańców miasta, wykonane z metalu, drewna  skóry i ceramiki (beczki, wiadra, łyżka, nóż, but, klucze, gwoździe, sprzączki, guziki, butelki, kafle, gliniane lampki i fajki).

Do ciekawych obiektów zaliczyć można  odkryte konstrukcje drewniane zaprezentowane na fotografiach i wydrukach wielkoformatowych. Dopełnieniem  jest  rekonstrukcja nawierzchni rynku z przebiegającym pod nią drewnianym rurociągiem wody pitnej z początków XIX w.

Zmiany w zabudowie Rynku Górnego zachodzące na przestrzeni wieków ilustrują  mapy i plany pochodzące ze zbioru kartograficznego muzeum, począwszy od planu M. Germana sporządzonego w 1638 r. Rysunki M. Seykotty ukazują Rynek z połowy XIX w., a zdjęcia i widokówki wykonane przez wielickich fotografów jego widok z początków XX w.

Wystawę można zwiedzać  w Zamku Żupnym do 9.10.2010 r.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia