600 262 Wyrobisko solne Polkowice-Sieroszowice, fot. Anna Kopeć

Wystawa: Sól w Polsce. Współczesne ośrodki produkcji

Na prezentowanej w Zamku Żupnym do 15 października wystawie, będzie można zobaczyć mapy, przekroje, profile, fotografie obiektów górniczych i ciekawych odsłonięć geologicznych oraz okazy skał solnych i produkty warzelni.

Ekspozycja przybliża działalność najważniejszych ośrodków produkcji soli w Polsce. Solanka przepływająca przez tężnie, fot. Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechodzinek S.A.Są to zarówno znane kopalnie soli kamiennej Kłodawa czy Polkowice-Sieroszowice, jak i mniej znane miejsca eksploatacji solanki i produkcji soli. Niektóre z tych miejsc jak np. Ciechocińska Warzelnia Soli, to unikatowy zabytek przemysłowy, w którym od 185 lat nieprzerwanie w sposób tradycyjny produkowana jest sól spożywcza.

Wśród zakładów górniczych eksploatujących i sprzedających solankę niewątpliwie prym wiedzie Inowrocławskie Kopalnie Soli „SOLINO” S.A., gdzie eksploatuje się około 9 mln m3 solanki rocznie, w kopalniach w Górze i Mogilnie.

Kryształy soli Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, fot. Aleksandra ZapolskaNa wystawie można zapoznać się zarówno z barwnymi okazami skał solnych pochodzących z cechsztyńskich złóż, jak również z produktami solnymi wykorzystywanymi  w różnych gałęziach przemysłu m.in. sól spożywcza, drogowa czy sól kosmetyczna o bogatym asortymencie.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną produkty solankowe wykorzystywane w celach leczniczych. Tu na uwagę zasługuje wydobywana od ponad 120 lat oryginalna solanka z Zabłocia o największej na świecie zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr.

Całość ekspozycji ma przybliżyć zwiedzającemu aktualny stan eksploatacji złóż soli, sposoby pozyskania i wykorzystania „białego złota” na rynku soli w Polsce.

Autorem wystawy jest Rafał Zadak.

Wydarzenia towarzyszące:

21 września 2017, godz. 17.00 | Prelekcja i zwiedzanie wystawy z kuratorem Rafałem Zadakiem. Wstęp wolny.

Wystawę można zwiedzać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) do 15 października w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8, w godzinach 9.00-20.00.

Cena biletu: 8 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Zamku Żupnym)

Wśród prezentowanych ośrodków znajdą się m.in.:

Kopalnia Soli „Kłodawa”
Oddział Solny ZG „Polkowice-Sieroszowice”
Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” S.A.
Zakład Utylizacji Wód Zasolonych (warzelnia soli) przy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. Jastrzębie-Zdrój
Kopalnia i Warzelnia Solanek dr Zabłocka Spółka z o.o.
Solanka z Zabłocia sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A.
Uzdrowisko Iwonicz S.A. – warzelnia w Lubatówce
Zakład Przeróbki Solanek jodowo-Bromowych „SALCO” S.J z Łapczycy