czasowe

Wystawa: Sól w Polsce. Współczesne ośrodki produkcji

Polska, Polkowice, fot. Anna KopećNa wystawie będzie można poznać najważniejsze ośrodki produkcji soli w Polsce, będą to zarówno kopalnie soli kamiennej Kłodawa czy Polkowice-Sieroszowice, a także miejsca eksploatacji solanki i produkcji soli.

 

Solanka przepływająca przez tężnie, fot. Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechodzinek S.A.Niektóre z tych miejsc jak np. Ciechocińska Warzelnia Soli, to unikatowy zabytek przemysłowy, w którym od 185 lat nieprzerwanie w sposób tradycyjny produkowana jest sól spożywcza.

Wśród zakładów górniczych eksploatujących i sprzedających solankę niewątpliwie prym wiedzie Inowrocławskie Kopalnie Soli „SOLINO” S.A., gdzie eksploatuje się około 9 mln m3 solanki rocznie, w kopalniach w Górze i Mogilnie. Na ekspozycji znajdą się mapy, przekroje, profile, fotografie obiektów górniczych i ciekawych odsłonięć geologicznych oraz okazy skał solnych i produkty warzelni.

Kryształy soli Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, fot. Aleksandra ZapolskaBędzie można zapoznać się zarówno z barwnymi okazami skał solnych pochodzących z cechsztyńskich złóż, jak również z produktami solnymi wykorzystywanymi  w różnych gałęziach przemysłu m.in. sól spożywcza, drogowa czy sól kosmetyczna o bogatym asortymencie.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną produkty solankowe wykorzystywane w celach leczniczych. Tu na uwagę zasługuje wydobywana od ponad 120 lat oryginalna solanka z Zabłocia o największej na świecie zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr.

Całość ekspozycji ma przybliżyć zwiedzającemu aktualny stan eksploatacji złóż soli, sposoby pozyskania i wykorzystania „białego złota” na rynku soli w Polsce.

 

Wystawę będzie można oglądać w terminie od 5 lipca do 15 października 2017 roku w Zamku Żupnym. 

 

Wśród prezentowanych ośrodków znajdą się m.in.:

Kopalnia Soli „Kłodawa”
Oddział Solny ZG „Polkowice-Sieroszowice”
Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” S.A.
Zakład Utylizacji Wód Zasolonych (warzelnia soli) przy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. Jastrzębie-Zdrój
Kopalnia i Warzelnia Solanek dr Zabłocka Spółka z o.o.
Solanka z Zabłocia sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A.
Uzdrowisko Iwonicz S.A. – warzelnia w Lubatówce
Zakład Przeróbki Solanek jodowo-Bromowych „SALCO” S.J z Łapczycy
„Uzdrowisko Rabka” S.A.

Patroni medialni
This entry was posted in czasowe, wystawy, zamek. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F