Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Wystawa: Sól w oku satyry

Zapraszamy na wystawę Sól w oku satyry, na której prezentowane są prace powstałe podczas II Ogólnopolskiego Pleneru Satyrycznego w Wieliczce (luty 2012), na którym rysownicy ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz przedstawiciele artystów karykaturzystów z Czech (Česká Unie Karikaturistů) udowodnili, że sól jest idealnym tematem do stworzenia karykatury bądź rysunku satyrycznego.

Przestrzeń wystawy została zaaranżowana w taki sposób, aby poprzez dodatkowe atrakcje (m.in. krzywe lustro, „beczka śmiechu”, film- reportaż z pleneru) odwiedzający mógł „wejść” w świat satyry i zaangażować się w pełną humoru zabawę.
Prezentowane prace ukazują słoną tematykę w „krzywym zwierciadle” i zaskakują ciekawymi skojarzeniami. Tematem prac stały się podziemia naszego muzeum związane oczywiście z solą. Wszystkie prace cechuje inteligentny humor, a nierzadko cięty komentarz, charakterystyczny dla rysunków satyrycznych. Artyści w karykaturach wykorzystali gry słowne, odwołania do przysłów, motywów biblijnych, wykorzystali dzieła sztuki i udowodnili, że można śmiać się z siebie bez kompleksów. Dzięki „lekkiemu” potraktowaniu tematu oraz dużej dawce pozytywnej energii jaka towarzyszyła artystom podczas tworzenia prac, wystawa wprowadza zwiedzającego  w pozytywny nastój i wywołuje uśmiech na twarzy. Stanowi idealne miejsce na rozpoczęcie wiosny.

W trakcie pleneru powstało ponad 150 różnorodnych prac wykonanych m.in. tuszem, akwarelą, akrylem, przetworzone komputerowo oraz prace malowane na jedwabiu z użyciem soli.

This entry was posted in aktualności, czasowe. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia