aktualności

Wystawa: Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975

Na prezentowanej w Zamku Żupnym i kopalni soli wystawie, będzie można oglądać ponad 100 obrazów, rysunków, fotografii, dokumentów oraz pamiątek twórcy wielickiego Muzeum, artysty plastyka i fotografika, Alfonsa Długosza. Wystawa została przedłużona do 18 marca 2018 roku.

Część ekspozycji została poświęcona również tematowi powstania wielickiego muzeum, gdyż to właśnie temu dziełu, w ostatnich dwudziestu latach życia, Alfons Długosz podporządkował zarówno swoje życie osobiste jak i twórczość artystyczną.

Długosz, zachwycony przestrzenią kopalni i jej historią dostrzegł wartość materialnego dziedzictwa wielickiej kopalni. W latach 50. podjął działania, które doprowadziły to uratowania solnych komór, zabytkowych maszyn oraz narzędzi górniczych. Jak sam wspominał: Zdawałem sobie sprawę, że czeka mnie trud niemały. […] Wspólnym wysiłkiem z podziemnego labiryntu zawalisk, czeluści i prawiecznych zrębów, wydzieraliśmy pradawne, porzucone lub zapomniane narzędzia pracy, dziwaczne machiny i urządzenia sprzed wieków.

Finalnie to właśnie pasja i poświęcenie Alfonsa Długosza zaowocowały utworzeniem wielickiego muzeum, a w dalszej perspektywie wpisem Kopalni Soli w Wieliczce na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Wystawa jest pierwszą po ponad czterdziestu latach przekrojową wystawą prac artysty, publiczność ma więc ponownie okazję podziwiać obraz jego talentu, pracowitości oraz kreatywności wyrażającej się na wielu płaszczyznach działań artystycznych. Prezentowane obiekty wykonane w bardzo różnych technikach (olej, akwarela, pastel) oraz fotografie, dokumenty i pamiątki są dowodem niestrudzonych sił twórczych, których zwieńczeniem stało się stworzenie podziemnego muzeum – dzieło życia artysty.

 

Wydarzenia towarzyszące

18 listopada, godz. 11.00 i 15.00
zwiedzanie wystawy i Trasy Muzeum w kopalni soli (rezerwacja)

19 listopada, godz. 11.00 i 13.00
po wystawie oprowadzi kurator – Agata Franaszek

25 listopada, godz. 11.00 i 15.00
zwiedzanie wystawy i Trasy Muzeum w kopalni soli (rezerwacja)

26 listopada, godz. 10.00 i 12.30
rodzinne zajęcia „Z historii wielickiego Muzeum”, Zamek Żupny, Jadwiga Zadak

13 grudnia, godz. 17.00
prelekcja „Alfons Długosz 1902-1975”, Zamek Żupny, Agata Franaszek

15 grudnia, godz. 10.00
zajęcia dla seniorów: „Artysta i muzealnik – Alfons Długosz”, Muzeum w Kopalni, Jadwiga Zadak

21 stycznia, godz. 10.00 i 12.30
rodzinne zajęcia „Od pasji do Muzeum”, Muzeum w kopalni soli, Jadwiga Zadak

23 lutego, godz. 10.00-12.00 
rodzinne zajęcia: Siła pasji – w obiektywie i w obrazach, Muzeum w kopalni, Magda Gawrońska

 

Obrazy Alfonsa Długosza w stałej wystawie w kopalni soli:

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F