Wystawa: Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975

Tylko do 18 marca 2018 roku można oglądać wystawę „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975”, prezentowaną w Zamku Żupnym i w kopalni soli.

Na ekspozycji można oglądać ponad 100 obrazów, rysunków, fotografii, dokumentów oraz pamiątek związanych z artystą plastykiem i fotografikiem Alfonsem Długoszem.

Część ekspozycji została poświęcona twórczości związanej z powstaniem wielickiego muzeum. To jemu Alfons Długosz podporządkował zarówno swoje życie osobiste jak i twórczość artystyczną. Zachwycony wielicką kopalnią, dostrzegł wartość jej materialnego dziedzictwa. W latach 50. podjął działania, które doprowadziły do uratowania solnych komór, zabytkowych maszyn oraz narzędzi górniczych.

To właśnie ogromna pasja i poświęcenie Alfonsa Długosza doprowadziły do utworzenia w 1951 roku wielickiego muzeum, a z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego do otwarcia dużej ekspozycji w 14 komorach kopalni soli. Było to wówczas jedno z najbardziej nowoczesnych muzeów górniczych w Europie. Niezwykłe elementy wystroju i ekspozycji, sala konferencyjna i kinowa oraz kawiarnia, czyniło Muzeum miejscem wykraczającym daleko poza swoje czasy.

Do dziś też prace plastyczne Alfonsa Długosza stanowią ważny element aranżacji wystaw muzealnych na Trasie Muzeum w kopalni soli.

Kuratorem wystawy jest Agata Franaszek.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.