Wystawa: Rzeźby inspirowane solą | Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

czasowe

Wystawa: Rzeźby inspirowane solą

Zapraszamy na wystawę Rzeźby inspirowane solą, prezentowaną w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Jest to wystawa prac wielickiego górnika-rzeźbiarza Stanisława Anioła.

Stanisław Anioł to górnik-rzeźbiarz, samouk, kontynuator rzeźbiarskiej tradycji w wielickiej kopalni. Rzeźbić zaczął jeszcze w szkole zawodowej, początkowo w kamieniu i drewnie, a później jako górnik wielickiej kopalni – w soli.

gen. Haller, komora Saurau,

gen. Haller, komora Saurau

Dzisiaj jest jednym z nielicznych na świecie artystów specjalizujących się w rzeźbie w bryle solnej. Każdego roku ponad milion turystów, odwiedzających podziemia wielickiej kopalni, podziwia niezwykłe rzeźby solne autorstwa Stanisława Anioła, w tym m.in. wyjątkowe pomniki: Ojca Świętego Jana Pawła II w kaplicy Świętej Kingi, marszałka Józefa Piłsudskiego, a także powstały w ubiegłym roku gen. Józefa Hallera, znajdujący się w na Trasie Muzeum. Stanisław Anioł to także autor aranżacji najpiękniejszych komór solnego podziemia takich, jak: komory Pieskowa Skała, Weimar, Wisła oraz doposażenia unikatowej kaplicy Świętej Kingi.

Dzięki wielkiemu talentowi i pomysłowości Stanisława Anioła możliwe stało się ukazanie turystom przybywającym do Wieliczki, niezwykłości i piękna solnego królestwa.

Bolesław Wstydliwy, komora Russeger V

Rzeźbiarz prezentował swoje dokonania także na Światowej Wystawie EXPO 2000 w Hanowerze, gdzie polskie stoisko było jednym z najliczniej odwiedzanych stoisk wystawienniczych. Liczne prezentacje dzieł Stanisława Anioła na wielu wystawach i konkursach o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim sławią Wieliczkę i tradycję solnego rzeźbiarstwa.

Stanisław Anioł to artysta oddany wielickiej kopalni. Wszystkie swoje największe dzieła stworzył dla ukazania wyjątkowości i piękna soli. Od 1969 roku aż do przejścia na emeryturę był czynnym górnikiem, pracownikiem Kopalni Soli. Sam o swoje działalności powiedział: „Co ja poradzę, skoro kocham kopalnię i kocham sól”.

Wszystkie dzieła, które wyszły spod dłuta Stanisława Anioła stanowią element podtrzymujący wielowiekową tradycję „Magnum Sal”.

This entry was posted in czasowe, kopalnia, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.