Wystawa: Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich

Pierwszoplanowa dla polskiej historii i kultury kolekcja, zainicjowana przez Izabelę Czartoryską, odsłania kolejny zestaw cennych zabytków. Tym razem są to niezwykłe przedmioty zapewniające splendor ucztom – zastawy stołowe z kolekcji Czartoryskich.

Wystawa przybliża bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach. Przenosi w epokę, gdy drogie łyżki były przynoszone osobiście na ucztę, a toast spełniano z wymyślnych pucharów tzw. roztruchanów lub nautilusów. Jadano na złotych i srebrnych talerzach z herbami, a napoje czerpano z takich samych dekoracyjnych kubków, drogocennych kufli i nietypowych czarek. Można zobaczyć zatem siedemnastowieczny „kowsz”, „bratinę”, a nawet domniemaną „piersiówkę” z polowań francuskiego króla czyli buteleczkę wydrążoną w cennym krysztale górskim na kształt winnego grona (XVI w.).

Pamiątki po monarchach (złocony talerz królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy) i znanych dostojnikach sąsiadują z wytwornymi serwisami z porcelany doby klasycyzmu i empiru, m.in. używanymi przez Czartoryskich w ich wiejskiej posiadłości. Prezentowane przykłady niezwykłych zastaw stołowych powstały w okresie XVI-XIX w. w europejskich wytwórniach, np. najstarszych manufakturach porcelany w Miśni i Korcu, wiodących ośrodkach złotniczych Augsburga, Norymbergi, Gdańska i Wrocławia. Są to najczęściej wybitne dzieła sztuk użytkowych, np. ciekawe włoskie majoliki i emalie malarskie z Limoges (XVI w.).

Wizerunek dawnych polskich uczt dworskich dopełniają różnorodne wyroby rzemiosła artystycznego (m.in. kabinet z ok. 1600 r., zegar kaflowy z XVIII w.) wraz z oryginalnymi opisami przyjęć i widokami rezydencji. Jednocześnie miłośnicy sztuki mogą ten wielowymiarowy fenomen staropolskiej kultury poszerzyć, poznając wystawę unikatowej kolekcji naczyń przyprawowych Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Wystawę można zwiedzać tylko do 19 maja 2019 roku w Zamku Żupnym (Wieliczka, ul. Zamkowa 8). Cena biletu 8 zł, obejmuje również wystawę Solniczki – małe arcydzieła sztuki.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

14 grudnia „Senior w Muzeum”

16 grudnia, „Mama, tata i ja”

PDF Folder wystawy Zestawy stołowe z kolekcji Czartoryskich

Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek
Współpraca kuratorska: Anna Lebet-Minakowska
Projekt aranżacji: Marek Suchowiak

Ekspozycja została zorganizowana przez:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.