czasowe

Wystawa: Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art deco

Fragment serwisu Kula, Ćmielów, lata 30 XX w., zbiory rodziny Sosenków, fot. Wojciech Sosenko

Wystawa „Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art deco” prezentuje cenne przykłady nakryć stołowych charakterystycznych dla secesji i art déco, dla których tło stanowią elementy wystroju wnętrz z przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego. Przedmioty te sygnowane są nazwiskami największych artystów pochodzących z polskich i zagranicznych ośrodków.

Odwiedzający zobaczą grupę naczyń ze szkła iryzującego m.in. solniczkę (L.C. Tiffany), wazon oraz bombonierkę ze szkieł warstwowych z motywem gałązek kwitnącej wiśni (E. Gallé), wazon z kutego mosiądzu projektu współzałożyciela Warsztatów Wiedeńskich – Josefa Hoffmanna, serwis do kawy inspirowany formą ludowych naczyń podhalańskich, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego. Wreszcie kunsztownie wykonany w tej samej firmie (J. Niedźwiecki i Ska) wazon z motywem liści kasztanowca (proj. Karol Brudzewski). Reprezentacyjna dla stylu secesji jest paterka, warszawskiej firmy Roman Plewkiewicz i Ska., dzięki zastosowaniu falistej, kapryśnej i dynamicznej linii, motywom kwiatowym oraz wizerunkom kobiet o długich włosach.
Zupełnie inną stylistykę, charakterystyczną dla epoki art déco, prezentują zgeometryzowane prace m.in. zestaw naczyń projektu Julii Keilowej. Jej przybornik do palenia ma doskonale wyważoną, harmonijną formę o kompozycji zbliżonej do rzeźb kubistycznych. Jeden z zestawów śniadaniowych, który można zobaczyć na wystawie, artystka zaprojektowała specjalnie dla transatlantyku M/S Piłsudski.

W niedzielę 2 września 2012 r. odbędzie się finisaż wystawy. Na zakończenie proponujemy zwiedzanie wystawy z autorem (godz.11.00 i 13.30) oraz warsztaty malowania ceramiki.

Uczestnicy warsztatów po krótkim wstępie omawiającym style secesji i art deco, będą mogli pod okiem profesjonalistów spróbować własnych sił malując poracelanę w charakterystyczne dla tych epok wzory.

Warsztaty dla osób w wieku od 10 do 110 lat.
Termin: 2.09.2012 godzina 11.00 i 13.30
Koszt: 8 zł
Zapisy: 012 289 16 27
Miejsce: Zamek Żupny, ul. Zamkowa 8

Katalog wystawy jest współfinansowany przez Miasto i Gminę Wieliczka.

This entry was posted in czasowe, wystawy, zamek. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.