aktualności

Wystawa: Pamięć morza

Zapraszamy do ekspozycji Muzeum w kopalni soli na wystawę poplenerową „Pamięć morza”, na której zaprezentowane zostało malarstwo materii, kolaże, asamblaże i inne ciekawe technicznie realizacje malarskie, zadziwiające fantazją i wyszukanymi barwami. Wystawę można oglądać od 17 maja do 1 października 2019.

 

Aleksandra Basa, Podziemny powidok, akryl na płótnie, 2019Jan Godłowski, dyrektor wielickiego Muzeum podkreśla, że kopalnia soli w Wieliczce od dawna przyciąga artystów i inspiruje ich do niezwykłych pomysłów. Tym razem Muzeum zaprosiło do swoich komór w kopalni uczestników projektu naukowo-artystycznego „Pamięć morza”. Rozpoczęły go międzyuczelniane warsztaty artystyczne, które odbyły się w tym roku. W projekcie wzięło udział ponad 80 studentów i pedagogów uczelni artystycznych Krakowa. Większość skoncentrowała się na skojarzeniach z tytułowym morzem. Zaintrygował ich świat stworzony przez żywioły natury – solonośne morze, które przed kilkunastoma milionami lat wyparowało na słońcu i wietrze.

Działania plenerowe zaowocowały licznymi artystycznymi koncepcjami. Przyszli architekci wykreowali futurystyczne projekty adresowane do przestrzeni olbrzymiej Komory Maria Teresa II. Zaprojektowali do niej wielofunkcyjne struktury architektoniczne, oparte na zasadach funkcjonowania „farm pionowych”. Młodzi adepci sztuki stworzyli zróżnicowane kompozycje realistyczne i abstrakcyjne, zainspirowane obserwacją podziemnych zjawisk oraz form związanych z krystalizacją soli. Często zadziwiają fantazją i wyszukanymi barwami, które odrealniają podziemne pejzaże. Dodatkowo, niektóre obiekty artystyczne powstały w bardzo przemyślny sposób, np. Chandra Wojciecha Kuci. To przezroczysta kostka z żywicy epoksydowej, w której została zatopiona bryłka soli kamiennej. Następnie po przewierceniu żywicy wraz z okruchem, przepuszczono przez nią wodę, która wypłukała sól.

Katarzyna Legutko Pamięć morzaNatura, technika i sztuka połączyły się w poprzemysłowej rzeczywistości kopalni, dzięki wspólnej inicjatywie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Pedagogicznego i Politechniki Krakowskiej. Wystawie towarzyszy publikacja naukowej monografii Przestrzeń alternatywna dla działań artystycznych. Pamięć morza – plener przy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, gdzie część katalogowa stanowi uzupełnienie rozważań teoretyków sztuki i artystów.

 

W projekcie wzięli udział studenci i pedagodzy z:
Wydziału Malarstwa i Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych,
Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

 


W ramach projektu powstały opracowania wielofunkcyjnych obiektów nawiązujących do tradycji miejsca i wykorzystujące rozwiązania „farm pionowych”. Projekty adresowane do przestrzeni olbrzymiej Komory Maria Teresa II, są częścią zadań kursowych dla studentów 1 roku studiów magisterskich prowadzonych przez Zakład Architektury i Planowania Wsi Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

 

Fotografie z wernisażu: 

Patronat honorowy nad projektem objęli:

prof. dr hab. Kazimierz Karolczak,
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

prof. dr hab. inż. Jan Kazior
Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

prof. dr hab. Stanisław Tabisz,
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

 

Stały patron medialny: TVP Kraków

Patronat medialny: Radio Kraków

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F