Wystawa: Najpiękniejsza pisanka z soli

Pisanki 2016, fot. P. Chwalba (2)'„Narodziny jajka z soli”, uroczy smok z jajem, pisanka z logo Światowych Dni Młodzieży, zajączek-górnik z wózkiem soli, Lajkonik, Krakowiacy oraz tradycyjne świąteczne zajączki i kurczaki – to tylko niektóre z motywów, które pojawiły się na pisankach wykonanych w czasie konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli”. Wystawę można oglądać w dniach 22-31 marca 2016 r. w Zamku Żupnym.

Pisanki 2016, fot. P. Chwalba'Regulamin konkursowy pozwala na użycie dowolnych technik zdobienia i materiałów, a to gwarantuje, że zawsze pojawiają się zaskakujące pomysły. W tym roku do dekoracji jednej z pisanek posłużyły np. pozostałości po struganiu kredki (wykonano z nich skrzydła owada) a innej konopny sznurek. Co ciekawe inspiracją do tej pracy były liny, które w kopalni przez wieki służyły do transportowania soli na powierzchnię. Natomiast w pisance „narodziny jajka z soli”, solne jajko jak gdyby „wykluwa się” z barwnych skorupek prawdziwego jajka. Dominują jednak motywy świąteczne i wiosenne, a we wszystkich pisankach widocznym elementem dekoracyjnym jest niezwykła faktura samej soli. Wystawa pisanek będzie prezentowana w dniach 22-31 marca 2016 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

W konkursie wzięły udział dzieci i młodzieży ze szkół i domów kultury Krakowa, Gdowa, Niepołomic oraz Wieliczki i okolic. Konkurs został przeprowadzony w 4 kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoła podstawowa, klasy IV-VI szkoła podstawowa, gimnazja i szkoły średnie.

pdf Lista osób nagrodzonych

This entry was posted in aktualności, edukacja. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Wpisz swój adres e-mail:

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych