aktualności

Wystawa: Kwarc

Wystawa prezentuje liczne odmiany krystalicznego kwarcu, jego postacie skrytokrystaliczne (chalcedony) oraz amorficzne (opale). Uzupełnieniem są ciekawe asocjacje kwarcu z innymi minerałami oraz wtórne mineralizacje krzemienne.

13 marca będzie można zwiedzić wystawę z jej Autorem oraz Trasę Muzeum w kopalni soli w cenie 9 PLN. Rezerwacje odbywają się przez formularz.

Kryształ kwarcu. Z kolekcji Mariana ŁowczowskiegoPrezentowana w Zamku Żupnym do 13 marca 2016 r. wystawa, prezentację najbardziej rozpowszechniony w przyrodzie minerał jakim jest kwarc. Swoistą „bazą” materiałową dla występowania kwarcu, jest najczęściej na ziemi spotykany obok tlenu pierwiastek, krzem. Oba pierwiastki  łączą się dając trwałą strukturę krystaliczną  SiO₂. Tlenek krzemu wchodząc w  związki z innymi pierwiastkami tworzy olbrzymią grupę mineralogiczną krzemianów. Jednak wystawa prezentować będzie jedynie podstawowego reprezentanta tej grupy w rozlicznych formach jakie przybiera występując w przyrodzie.

Zapraszamy na spotkanie z minerałem, który praktycznie znajduje się wszędzie, niekiedy zachwycając barwami i formą, niekiedy  skutecznie ścierając np.  podeszwy naszych butów.

Wystawę przygotował Dział Geologiczny Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w ramach cyklu „Skarby Ziemi”.

 

Zrzut ekranu 2015-11-26 o 13.28.48

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • REZERWACJA

F