Wystawa: Kuchnia z solą i bez – przyprawy świata | Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Wystawa: Kuchnia z solą i bez – przyprawy świata

Celem wystawy jest przybliżenie historii a przede wszystkim roli i walorów przypraw, w tym oczywiście soli, choć nie tylko z Wieliczki i polskich ośrodków jej produkcji, ale też z innych regionów świata.

W ramach organizowanej wystawy pragniemy pokazać, jako podstawowy obiekt, najczęściej używane przyprawy świata (ze szczególnym uwzględnieniem kuchni polskiej). W kręgu naszych zainteresowań pozostaje nie tylko przyprawa – produkt gotowy do spożycia, ale także jej podstawowa forma a więc korzenie, kłącza, kora, owoce, nasiona, ziele itp., inaczej mówiąc artykuł jeszcze nie przetworzony. Całość tej części ekspozycji mają zamknąć opisy pochodzenia i zastosowania poszczególnych przypraw (zarówno w kuchni jak i medycynie) oraz ikonograficzne przedstawienia roślin przyprawowych (w postaci zdjęcia lub grafiki).

Mówiąc o przyprawach nie sposób pominąć zagadnień związanych z kuchnią i procesem gotowania. Tak więc na planowanej wystawie znajdą się zielniki z roślinami przyprawowymi (w tym m. in. najstarsze polskie zielniki z XVI w.) i książki kucharskie ( XIX-XX w.). Nie zabraknie również utensyliów i sprzętów kuchennych z całego świata takich jak garnki i naczynia kuchenne (miedziane i gliniane), formy piernikarskie, puszki blaszane na artykuły spożywcze, fajansowe i metalowe pojemniki do przechowywania przypraw (m. in. srebrne komplety naczyń do przypraw z Chin), butelki po przyprawach, moździerze do tłuczenia przypraw, wszelkiego typu tarki i młynki itd. Szczególną rolę odegrają tutaj przedmioty służące do przechowywania soli, a więc solniczki zarówno kuchenne jak i stołowe XVII- XX w. ( w tym m. in. solniczka z orzecha kokosowego z Kolumbii) oraz torby do przewożenia soli m. in. z Afganistanu i Azerbejdżanu. Dopełnieniem wystawy mają być materiały ikonograficzne a więc obrazy oraz zdjęcia placów targowych z Indii, Izraela czy Egiptu a także plakaty reklamujące przyprawy i używki.

Na wystawie nie zabraknie również przedmiotów ukazujących inną, medyczną rolę przypraw-ziół w życiu człowieka, a więc apteczek, lekarstw ziołowych, puszek i naczyń aptecznych czy zestawów roślin suszonych stosowanych w medycynie ( m. in. „Botekanu” apteczki z korzeniami, ziołami i innymi materiałami z Jawy)

Wystawę można oglądać od 2 czerwca do 28 sierpnia 2006 roku.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.