Wystawa: Krzemień, węgiel, sól – kształty ukryte

Zapraszamy na wystawę Krzemień, węgiel, sól – kształty ukryte. Wspólnie z Muzeum Miejskim w Zabrzu prezentujemy w Zamku Żupnym w Wieliczce w dniach 14.03 – 8.06. 2008 r. ekspozycję poświęconą trzem górniczo-wydobywanym kopalinom. Krzemień, węgiel, sól – skały niezbędne w rozwoju ludzkiej cywilizacji pokazują dzisiaj swoje kształty ukryte.

Zastane, lub ręką artysty wydobyte, odkrywają swoją zaskakującą urodę, przenoszą w świat emocji i estetyki. Obok niecodziennych fotografii pozostałości neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach prezentowane są prehistoryczne narzędzia, oryginalne konkrecje krzemienne, dostrzeżone w nich „rzeźby zastane” i współczesna biżuteria autorstwa Cezarego Łutowicza. Fascynacja urodą krzemienia dominuje w oryginalnych pracach Dariusza Siemońskiego, ręcznie szlifowanych, oprawianych w srebro wisiorach, broszach i bibelotach o niepowtarzalnym rysunku.

liszka_kaj_som_te_czasy

Inny charakter ma skromnie prezentowany zbiór krzemieni Jana Chałupczaka. O węglu opowiadają liczące ponad 100 lat, najstarsze zdjęcia podziemnych wyrobisk (autorstwa M.Steckla) i drobne precjoza, wyroby galanteryjne i rzeźba, wykonywana przez uzdolnionych górników, a kolekcjonowane przez Muzeum Miejskie w Zabrzu. Sól to nie tylko naturalna uroda podziemnych przestrzeni uchwycona we współczesnych fotografiach A.Grzybowskiego, malownicze bryły i kryształy, ale także rzeźby solne (m.in. Stanisława Anioła, Józefa Kowalczyka, Mirosława Malacy) przedstawiające górników przy pracy, ich święte patronki, duchy kopalni i twarze, dostrzeżone w układzie solnych kryształów czy kształcie odspojonej bryły. Wilgotne powietrze sprawia, że solne rzeźby topnieją, a ich rysunek z czasem mocno się zaciera. Są kształtem wydobytym na chwilę i oddanym przyrodzie.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Muzeum Archeologicznego w Krakowie
Rezerwatu i Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach
Muzeum Minerałów i Skamieniałości w świętej Katarzynie
Galerii Autorskiej Cezarego Łutowicza
Galerii „Garaż” w Wieliczce
oraz od Autorów prac

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia