muzeum pod ziemią

Wystawa: Kopalnia wielicka w epoce Fryderyka Chopina

Zapraszamy na wystawę Kopalnia wielicka w epoce Fryderyka Chopina, która wpisuje się w Rok Chopinowski, nawiązując do potwierdzonego autografem w Księdze Zwiedzających pobytu Fryderyka Chopina w kopalni wielickiej. Oprócz obiektów związanych z kompozytorem, prezentowane są widoki, mapy i grafiki z 1 poł. XIX wieku, pokazujące wielicką kopalnię.

Wszystko zaczęło się od  podpisu 19-letniego kompozytora w księdze zwiedzających kopalnię soli pod datą 24 lipca 1829 roku, która znajduje się w zbiorach naszego muzeum.  Fakt ten stał się inspiracją dla powstania projektu „Solny Nokturn – Wieliczka 2010” , przygotowanego przez nasze muzeum, we współpracy z Kopalnią Soli Wieliczka oraz Polskim Towarzystwem Straussowskim. Dominować w nim  będzie oczywiście muzyka mistrza, ale projekt obejmuje także rzeźbę i wystawę  – warto podkreślić, że do realizacji projektu  zaproszono uznanych twórców: prof. Bronisława Chromego, Andrzeja Jagodzińskiego, Kevina Kennera, Waldemara Malickiego i Jerzego Sobeńko.

autograf Chopina w księdze pamiatkowej, Muzuem Żup Krakowskich Wieliczka

Prezentowana wystawa przybliży atmosferę kopalni z czasów wizyty utalentowanego kompozytora. Plan dawnej trasy przeznaczonej dla turystów pozwoli prześledzić jej przebieg, a wielkoformatowe zdjęcia grafik dawnych komór zaprezentują wnętrza zwiedzanej wówczas kopalni. Projekt pozostawi też trwały ślad – pomnik Fryderyka Chopina ufundowany przez Muzeum a wykonany przez  prof. Bronisława Chromego. Uroczyste jego odsłonięcie będzie miało miejsce 9 października o godz. 17.30 w komorze Maria Teresa.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia