600 Kopalnia, obraz  Teofila Ociepki, zbiory Muzeum Żup Krakowksich Wieliczka

Wystawa: Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie

Zapraszamy na wystawę „Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie”, dostępną w Zamku Żupnym w Wieliczce od 7 marca do 15 czerwca 2014 r. Ekspozycja przedstawia w szerokim aspekcie dzieła sztuki związane z dziedzinami górnictwa solnego, węglowego, naftowego oraz  kruszcowego.

Paweł Wróbel, Górniki popijają ze Skarbnikiem i św. Barbarą, 1983, Muzeum Górnictwa Węglowego w ZabrzuEksponowane rysunki, akwarele, obrazy olejne, grafiki oraz rzeźby wykonane w drewnie, węglu i soli przenoszą odbiorcę w świat kopalni, pogrążony w półmroku i nieco tajemniczy, o swoistym kolorycie i ukrytym pięknie. Okazuje się, że podziemne miejsca pracy mogą stanowić źródło fascynacji, budzić podziw dla wysiłku ludzi prostych, a zarazem odważnych – stając się inspiracją dla artystów.

Paweł StellerNa ekspozycji zaprezentowane są jednak nie tylko dzieła malarzy profesjonalistów Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Dudy-Gracza, ale także dla artystów-amatorów, m.in. Pawła Wróbla, Erwina Sówki, Ewalda Gawlika czy Władysława Lucińskiego – górników polskich kopalń. Wyróżniającą się wśród nich postacią jest Teofil Ociepka – najwybitniejszy obok Nikifora polski prymitywista. Jego niezwykły obraz „Kopalnia”, zawiera obok typowej kopalnianej scenerii, zaskakujące wyobrażenia wielkich, fantastycznych potworów o jaszczurczych ciałach, nadając kompozycji baśniowy charakter z pogranicza jawy i snu.

Najstarszym obiektem na wystawie jest obraz olejny malowany na blasze przez Teodora Baltazara Stachowicza „Staw w kopalni w Wieliczce” z 1850 r. Na obrazie przedstawiono wnętrze komory z jeziorem, na którym są tratwy; przed jeziorem stoją turyści oprowadzani przez górników, odbywają się różne pokazy prac górniczych. Można zatem zobaczyć, jak wyglądała turystyka w połowie XIX wieku. Na wystawie można też zobaczyć także m.in. dwa obrazy profesora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych Aleksandra Gryglewskiego, który przyjechał do Wieliczki w 1869 roku przysłany przez warszawską gazetę „Kłosy” w związku z katastrofalnym wyciekiem w poprzeczni Kloski.

Wystawa w Zamku Żupnym w Wieliczce prezentowana będzie do 15 czerwca.

artykuły powiązane:

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

kopalnia 7:30 - 19:30

Ceny biletów

zamek 5/8 PLN (dziedziniec - wstęp wolny)

kopalnia 39/55 PLN (Muzeum + Trasa Turystyczna)