Wystawa fotografii Alfonsa Długosza w Muzeum Tarnobrzega

W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega – Zamku Tarnowskich w Dzikowie do 30 czerwca można oglądać wystawę „SIŁA PASJI. Kopalnia Soli w Wieliczce w obiektywie Alfonsa Długosza (1902-1975)”.

Wystawa prezentuje prace fotograficzne Alfonsa Długosza, artysty plastyka i znakomitego fotografika, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, a jednocześnie twórcy i pierwszego Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Kiedy w latach 40–50 tych ubiegłego wieku planowano likwidację starych wyrobisk kopalnianych poprzez ich zatopienie, Alfons Długosz czynił wszystko, by tak się nie stało, by ocalić dla przyszłych pokoleń ten wspaniały zabytek sztuki i techniki górniczej. Wielokrotnie wędrując po dawnych wyrobiskach utrwalał swoim aparatem tajemnicze wnętrza kopalni, a czarno-biała fotografia podkreślała jej surowość, tajemniczość, ale i nieodparty urok. Prowadząc wielickie Muzeum jego założyciel uratował wiele bezcennych zabytków techniki, w tym słynne kieraty konne.

Jego fotografie mają zarówno walor dokumentalny, jak i artystyczny, są zapisem wyglądu i stanu kopalni, jak i jej surowego, autentycznego piękna. Jest to obraz fascynujący, działający na wyobraźnię, zachęcający do odwiedzin kopalni, która stała się istotnym fragmentem dziedzictwa narodowego Polaków.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.