Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Wystawa: Erazm Barącz – górnik i kolekcjoner dzieł sztuki

3 grudnia 2009 roku o godzinie 12.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce odbędzie się otwarcie wystawy Erazm Barączgórnik i kolekcjoner dzieł sztuki w 150 rocznicę urodzin. Wystawa została zorganizowana przez nasze muzeum i Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2010 roku.

Przypadająca w 2009 roku 150. rocznica urodzin Erazma Barącza (1859 – 1928) daje okazję do przypomnienia sylwetki tego niepospolitego człowieka, urodzonego we Lwowie w rodzinie ormiańskiej, a zawodowo związanego z Wieliczką i Krakowem. Obdarzony talentem malarskim zamierzał kształcić się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Wkrótce jednak zmienił plany życiowe, podejmując studia w Akademii Górniczej w Leoben (Austria), którą ukończył w 1881 r. Do historii wielickiej kopalni, w której pracował z przerwami przez blisko trzydzieści lat, przeszedł nie tylko jako znakomity inżynier górniczy i naczelnik Zarządu Salinarnego (w latach 1915 – 1921), lecz również jako znawca i kolekcjoner dzieł sztuki. O jego przyjaźni z krakowskimi artystami świadczą liczne portrety. Przyczynił się do utworzenia podziemnej Kaplicy Św. Kingi, reprezentował kopalnię na światowej wystawie w Paryżu w 1900 r.

erazm barącz - górnik i kolekcjoner dzieł sztuki, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W ciągu życia zgromadził bogate zbiory sztuki: obrazy, rzeźby, ceramikę, zegary, broń, tkaniny meble, które w 1921 r.  notarialnie przekazał  Muzeum Narodowemu w Krakowie. Rok później, po przejściu na emeryturę, został kustoszem tego Muzeum oraz ekspertem w dziedzinie malarstwa i tkanin wschodnich, głównie ormiańskich. Zmarł nagle 21 stycznia 1928 r. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła delegacja z Wieliczki wraz z orkiestrą górniczą. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim, w pobliżu kaplicy. Władze Krakowa ufundowały okazały pomnik z wymowną sentencją: Przy zawodowych trudach zamiłowanie oddał zabytkom sztuki. Zbiory swoje darował miastu Krakowowi, które na znak wdzięczności a trwałej pamięci ten grobowiec wystawiło.

Na wystawie zostaną zaprezentowane portrety Erazma Barącza i jego brata Tadeusza – znakomitego rzeźbiarza, obrazy i rysunki znanych malarzy m.in. T. Ajdukiewicza, J. Fałata, J. Malczewskiego, W. Tetmajera, L. Wyczółkowskiego i wielu innych oraz rzeźby, ceramika, broń, tkaniny, przedmioty kultu religijnego. Niegdyś stanowiły one własność prywatną E. Barącza i zdobiły jego mieszkanie służbowe w domu położonym nieopodal szybu Daniłowicza. Teraz na krótko powrócą do Wieliczki.

W zbiorach Muzeum Żup Krakowskich zachowały się – wykonane własnoręcznie przez E. Barącza – plany i rysunki techniczne oraz fotografie i archiwalia, które również zostaną pokazane na ekspozycji.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia