Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Wystawa: Dzieje i blask bursztynu

Zapraszamy na wystawę Dzieje i blask bursztynu, zorganizowaną przy współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Na ekspozycji został zaprezentowany bursztyn bałtycki – sukcynit: historia jego powstania, zasięg występowania poszczególnych złóż (w Polsce, Rosji, Niemczech i na Ukrainie).

Można będzie zobaczyć okazy różnych form i barwnych odmian bursztynu (różne odcienie barwy żółtej, białe, czerwone, brązowe), przedstawia kryteria szlachetności.

3fy

Bursztyn bałtycki jest kopalną żywicą, która liczy ok. 40 mln lat. Zawiera od 3-8% kwasu bursztynowego, tak duża zawartość sprawia, że jest najszlachetniejszym pośród żywic kopalnych. Posiada też szczególną urodę na co wpływ mają procesy wietrzenia. Naturalny bursztyn bałtycki jest kamieniem ozdobnym żywym, tzn., że procesy przemian ciągle w nim zachodzą. To, że jest żywicą potwierdzają widoczne na wielu bryłkach odciski kory z pni drzew macierzystych oraz szczątki drewna i kory znajdowane wewnątrz bryłek.

Wśród okazów interesujące są te, które zawierają inkluzje zwierzęce (np. motyla, chrząszcze, pająki, mrówki) i roślinne (np. liście, pręciki i płatki kwiatowe, gałązkę żywotnika).

Ekspozycja przedstawia także imitacje bursztynu. Dopełnieniem całości są informacje na temat tegoż surowca w sztuce, jego zastosowania do wyrobu biżuterii (wisiorki, brosze, paciorki) i w lecznictwie (np. w postaci nalewek, balsamu przeciwbólowego, tabaczki przeciw katarowi, gryzaka ułatwiającego ząbkowanie i dezynfekującego jamę ustną, poprzez pocieranie bursztynem tamowano rozwój jęczmienia).

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia