Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Wystawa: Czapki, hełmy, kapelusze – nie tylko górnicze

Zapraszamy na wystawę zatytułowaną Czapki, hełmy, kapelusze – nie tylko górnicze. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. chiński hełm górniczy z trzciny, tureckie misiurki (XVII w.), perskie szyszaki (XVIII/XIX w.), opaskę z kolcami jeżowca, kapelusz z tykwy czy srebrną czapkę z koralami z Mongolii.

Celem wystawy jest przybliżenie odbiorcy różnorodności nakryć głowy z uwzględnieniem ich przeznaczenia, formy, zastosowanego materiału, bogactwa kolorytu czy wreszcie pochodzenia. Można na niej zobaczyć czapki, hełmy, kapelusze z różnych rejonów świata: Europy, Azji, Afryki, Ameryki oraz Australii.

czapki_zajawka_, Muzuem Żup Krakowskich Wieliczka

Na ekspozycji zaprezentowano nakrycia głowy codzienne, cywilne, ale także szlacheckie, mieszczańskie i ludowe. Ciekawą część wystawy stanowią eksponaty prezentujące nakrycia głowy związane z wykonywaną pracą: wojskowe, strażackie, górnicze. Jej uzupełnieniem są obrazy, grafiki i rysunki ilustrujące tę tematykę.

Szczególnie godne polecenia są rysunki wykonane ręką Jana Matejki. Ciekawostką są ozdoby kapeluszy w kształcie szpil i szpilek. Przyjrzeć się można z bliska formom kapeluszniczym oraz tzw. stożkom filcowym, czyli półproduktom, z których powstaje efektowny kapelusz czy czapka. Ozdobą są piękne pudła na kapelusze, meloniki i cylindry, galowe czaka górnicze czy wreszcie czepce – mówi autorka wystawy.

Eksponatów prezentowanych na wystawie użyczyły m.in.: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Wystawę można zwiedzać od 23.11. 2007 r. do 2.03.2008 r.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia