Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Wystawa: Broń paradna i zdobiona

W zbiorach naszego muzeum znajduje się kolekcja paradnej broni górniczej: toporów (bart), szabli i lasek. Stała się ona inspiracją do zorganizowania wystawy Broń paradna i zdobiona – pokazującej piękno broni na przestrzeni wieków – od pradziejowej, poprzez broń szlachecką, myśliwską, aż po współczesną.

Broń kojarzy się zwykle z czymś groźnym, niebezpiecznym, służącym do zadawania ran a nawet śmierci. Ale to tylko jedno jej oblicze. Wystawa Broń paradna i zdobiona zwraca uwagę na inny jej aspekt – na piękno. Od czasów najdawniejszych aż po współczesność broń świadczyła o pozycji społecznej posiadacza, o jego prestiżu, bogactwie i miała dodawać mu splendoru. Już w młodszej epoce kamienia wytwarzano siekierki i toporki, niezwykle precyzyjnie wykonane, na których właściwie nie ma śladów użytkowania. W epoce brązu powstały misternie zdobione i kunsztownie wykonane z brązu: miecze, czekany i berła sztyletowe.

broń paradna i zdobiona 2, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Na ekspozycji można zapoznać się z różnorodnymi technikami zdobienia: trawieniem, cyzelowaniem, trybowaniem i inkrustacją (złotem, srebrem, rogiem, masą perłową, koralem oraz turkusem) oraz przyjrzeć się umieszczanym na broni napisom, rysunkom, ornamentom roślinnym i geometrycznym. Uzupełnieniem ekspozycji będą obrazy przedstawiające broń orientalną i portrety szlacheckie, na których zbroje i szable stanowiły ważny element.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia