Patera i zestaw do pisania, Florencja, XIX w.Kolekcja Adama Leja

Wystawa: Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce

Zapraszamy do Zamku Żupnego na wystawę czasową, która zestawia okazy kamieni w formie naturalnej oraz opracowanej jubilersko lub rzeźbiarsko, stwarzając niecodzienną okazję do podziwiania różnych przejawów piękna w dziełach przyrody i człowieka.

Wystawa Blask Kamieni, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (13)

Ponieważ ozdobne kamienie od zawsze fascynowały ludzi wszystkich kultur, wystawa prezentuje sposoby ich wykorzystania od czasów najdawniejszych, poprzez  obiekty archeologiczne, zabytki sztuki, biżuterii i rzemiosła artystycznego z różnych epok. Uwzględniono najcenniejsze minerały, skały oraz kamienie pochodzenia organicznego (perły, korale, bursztyn). Wśród zgromadzonych zabytków warto wymienić: obiekty starożytnego Egiptu, gemmy, unikatowe pieczęcie cylindryczne (Mezopotamia, ok. 2500-2200 p.ne), przykłady gotyckiego i barokowego złotnictwa (krzyż relikwiarzowy z Nysy), akcesoria stroju, broni  (buzdygan z 1 poł. XVIII w.) oraz inne dzieła sztuki użytkowej (drogocenne szkatułki, zegary, naczynia i przybory). Bardzo ciekawe jest porównanie form  biżuterii poczynając od tych pochodzących  z wykopalisk  (kolia z bursztynu z wczesnej epoki brązu, ozdoby merowińskie z Montedur we Francji) przez kameryzowane klejnoty z XVIII i XIX w. po biżuterię w stylistyce art déco z lat 20. XX w. Pokaz wzbogacają przedstawienia ikonograficzne w dziełach malarstwa europejskiego, głównie portrety i  obrazy religijne (XVI-XIX w.).
Wystawa jest organizowana we współpracy z Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego im. K. Maślankiewicza, a obejmuje ponad 300 obiektów z kolekcji licznych instytucji muzealnych, naukowych oraz zbiorów prywatnych i kościelnych.

loga pasek Blask Kamieni

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia