Wystawa: Barwy sklanych wnętrz – sekrecje mineralne

Zapraszamy na wystawę  Barwy skalnych wnętrz – sekrecje mineralne z cyklu „Skarby Ziemi”. Wystawa potrwa do grudnia.

Ekspozycja odkrywa niezwykłe zjawiska zachodzące we wnętrzu skał. W pustkach, pęknięciach i szczelinach skalnych, przy sprzyjających warunkach, rozwijają się mineralizacje zwane sekrecjami. Występują też w soli, czego przykładem są zachwycające Groty Kryształowe – mega-druza z kryształami halitu w wielickiej kopalni. W rzeczywistości dotrzeć do nich mogą tylko nieliczni wybrani – ponieważ są one ścisłym rezerwatem przyrody, na wystawie zobaczyć je można na fotografiach. Warte uwagi są mineralizacje w jaskiniach, przybierające dekoracyjne formy stalaktytów, stalagmitów, kolumn czy kurtyn.

Pośród prezentowanych obiektów na szczególną uwagę zasługują agaty, w których przyroda, wyjątkowy artysta, wyraziła swój kunszt w niezwykłym i niepowtarzalnym bogactwie barw i kształtów. Śmiało można powiedzieć, że nie ma drugiego takiego minerału i nie sposób znaleźć też dwóch takich samych form. Wyobraźnia podpowiada oglądającym skojarzenia z: gwiazdą, rybą, orientalnym kwiatem…

Prezentowane obiekty pochodzą m.in. z: Brazylii, Urugwaju, Maroka i Polski. Uzupełnieniem wystawy są plansze ilustrujące proces powstawania sekrecji i barwne fotografie, które w powiększeniu pokazują najbardziej intrygujące detale prezentowanych okazów.

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia

zamek 8.30 - 15.30 (w poniedziałki nieczynne)

kopalnia 8.00 - 17.00

ceny biletów

zamek 5/8 PLN

kopalnia 39/55 PLN

• Newsletter

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Wpisz swój adres e-mail:

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych