czasowe

Wystawa: Ballada o lubelskim bursztynie

Wystawa prezentuje 31 obrazów olejnych Krystyny Rudzkiej-Przychody, inspirowanych lubelskim bursztynem oraz około 200 okazów bursztynów różnej wielkości i urody. Można ją oglądać do 2 września 2018 roku w Zamku Żupnym.

Wbrew pozorom bursztynu nie należy szukać tylko nad Morzem Bałtyckim. Okazuje się, że największe, szacowane na 1088 ton, złoże bursztynu znaleziono na terenie Lubelszczyzny i to o nim jest ta wystawa. Zaskakuje jednak nie tylko miejsce jego położenia, ale także jego kosmiczne powiązania, które wyróżniają lubelski bursztyn spośród innych. Stało się tak za sprawą meteorytu, który uderzył w złoże, powodując powstanie niezwykle rzadkiego bursztynu magnetycznego.

Wystawa jest połączeniem dwóch pasji: naukowej fascynacji Lucjana Gazdy, z artystycznym oczarowaniem malarki Krystyny Rudzkiej-Przychody. Namalowane przez artystkę obrazy pokazują jak ogromny wpływ na jej artystyczne przeżycia wywarło „złoto Lubelszczyzny”. Dopełnieniem wystawy są niezwykle okazy bursztynu, zobaczyć można: krople, sople, nacieki, wypełnienia kieszeni pni oraz zachwycające inkluzje, czyli okazy, w których wnętrzach znajdują się fragmenty roślin czy owady. Są również pokazane bursztynowe i piaskowcowe impaktyty: skały będące śladami  kolizji meteorytu z Ziemią, przedmioty wykonane z bursztynu oraz informacje dotyczące lubelskiego złoża.

Prezentowane okazy pochodzą z kolekcji dr. Lucjana Gazdy a obrazy ze zbiorów Krytsyny Rudzkiej-Przychody. Są oni również autorami scenariusza wystawy. Kuratorem wystawy jest Rafał Zadak.

Wydarzenia towarzyszące:

18 MAJA, g. 19.30, 21.30, zwiedzanie wystawy z kuratorem, Rafał Zadak

20 MAJA, g. 10 i 12.30, zajęcia edukacyjne dla rodzin: „W świecie bursztynu”

20 CZERWCA, g. 17.00, prelekcja „Ballada o lubelskim bursztynie”, dr Lucjan Gazda, Krystyna Rudzka-Przychoda

15 CZERWCA g. 11.00, zajęcia dla seniorów: „Bursztyn od A do Z”

→ 3 LIPCA , Lato w Muzeum dla rodzin „Wakacyjna przygoda z bursztynem”

28 SIERPNIA , Lato w Muzeum dla rodzin „Wakacyjna przygoda z bursztynem”

Stały patronat medialny: TVP Kraków

Patronat medialny: Radio Kraków

This entry was posted in czasowe, wystawy, zamek. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.