aktualności

Wystawa: Awit Szubert – pierwszy fotograf wielickiej kopalni

Zapraszamy na wystawę Awit Szubert – pierwszy fotograf wielickiej kopalni, na której zostaną zaprezentowane prace tego wspaniałego artysty. Dzięki ekspozycji przeniesiemy się w czasie o 120 lat wstecz kiedy to wnętrze kopalni wyglądało nieco inaczej niż dziś.

Awit Szubert był malarzem, pejzażystą, jednym z najsławniejszych fotografów XIX – wiecznego Krakowa, jako pierwszy sfotografował  także podziemne wyrobiska kopalni soli w Wieliczce. Zdjęcia wykonane w 1892 r. zaskakują urodą ujęć i techniczną doskonałością,  są niezwykłym świadectwem oddziaływania czasu na wyrazistość solnej architektury i czytelność rzeźby a często obrazem miejsc już dzisiaj w kopalni nie istniejących. Trzonem wystawy jest 20 fotografii opublikowanych w wydanym w 1893 r. albumie „Wieliczka”. Ich wielkoformatowe wydruki pozwolą współczesnemu turyście zobaczyć kopalnię sprzed blisko120 lat.

awit szubert, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Dokumentacyjna część wystawy to m.in. oryginalna korespondencja Awita Szuberta z Zarządem Salinarnym, dotycząca jego starań o zgodę na wykonanie podziemnych fotografii,  a także sprzedaży kart pocztowych, widokówkowych składanek i wspomnianego albumu na nadszybiu Arcyksięcia Rudolfa (dziś Daniłowicza).

Na wystawie prezentowane są  również oryginalne, nieliczne, wykonane przez Awita Szuberta  fotografie wielickich plenerów, zaś klimat tamtych lat mają przywołują stare aparaty i przybory fotograficzne.
Wystawę oglądać można do dnia 28 października 2009 r. Zapraszamy!

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F