aktualności

Wystawa: Archeologiczna autostrada

Rekonstrukcja sposobu noszenia ozdób metalowych odkrytych na  stanowisku w Aleksandrowicach. Fot. Agnieszka Wojtuń Zapraszamy do Zamku Żupnego na wystawę: Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Krakowski Zespół do Badań Autostrad. Wystawę można zwiedzać w  Zamku Żupnym do 15 września 2013 r .

Celem wystawy jest ukazanie problematyki oraz wyników archeologicznych badań ratowniczych prowadzonych podczas wielkich inwestycji drogowych realizowanych w latach 1997 – 2010 na terenie Małopolski. Przebadano łącznie powierzchnię ponad 200 hektarów. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono na 121 stanowisk archeologicznych datowanych od okresu neolitu poprzez epoki brązu i żelaza (w tym osady z kulturą celtycką, z okresu wpływów rzymskich), okres wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne. Znaczna część stanowisk znajdowała się na terenie Wieliczki i jej okolic a w badaniach ratowniczych brali też udział archeolodzy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Ekspozycja prezentuje w przejrzysty sposób najcenniejsze i najciekawsze odkrycia jakich dokonano w trakcie wspomnianych badań. W gablotach zobaczyć można liczne zabytki ruchome, w tym prawdziwe skarby ze srebra, brązu, złota, bursztynu, szkła i ceramiki.

Do najciekawszych zaliczyć należy figurkę kobiety pochodzącą ze stanowiska w Modlnicy datowaną na ponad 7 tysięcy lat, fragment glinianej amfory z płaskorzeźbą przedstawiającą schematyczną sylwetkę kobiety, skarb składający się z ponad 50 brązowych i żelaznych ozdób oraz grób wojownika celtyckiego z Aleksandrowic.

Oryginalnym zabytkom towarzyszą nowoczesne rekonstrukcje komputerowe pradziejowych budynków mieszkalnych oraz założeń gospodarczych, które ułatwiają zrozumienie ich charakteru i funkcji.

Interesująca forma prezentacji i ciekawa aranżacja wystawy pozwalają na odbycie wyjątkowej wędrówki w czasie. Wystawę można zwiedzać do 15 września 2013 r. w Zamku Żupnym.

galeria

Patroni medialni 

TVP KrakówRadio KrakówDziennik PolskiTTG Central EuropeStowarzyszenie Polskich MediówTVP Historia

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F