aktualności

Wydawnictwo: Dyliżansem do Wieliczki

Wszystkim pasjonatom kopalni wielickiej, turystom i gościom podziemi dedykujemy najnowszą, muzealną publikację ,,Dyliżansem do Wieliczki czyli ze wspomnień angielskojęzycznych podróżników (XVIII/XIX w.)” autorstwa Małgorzaty Piera.

Książka ma głównie na celu przybliżyć, mało bądź w ogóle nieznane w języku polskim, angielskojęzyczne opisy wielickiej kopalni z XVIII i XIX wieku. Od stuleci kopalnia soli w Wieliczce stanowiła niezwykle silny magnes przyciągający różnorodnych podróżników – pisarzy, naukowców, arystokratów oraz przedstawicieli intelektualnych elit. Jako światowa atrakcja, owiana legendami, tajemnicza i mało przystępna stanowiła miejsce szczególne.

Wizja podziemi jaka wyłania się z pożółkłych kart opisów dawnych podróżników zaciekawia, fascynuje… czasem – rozbawia – a zarazem jest źródłem wiedzy o dawnym świecie, obyczajach, kulturze, a także o wielu zapomnianych, historycznych szczegółach górniczego pejzażu. Stanowi także okazję do przyjrzenia się kopalni z perspektywy rozmaitych ciekawych osobowości z innego obszaru kulturowego i epoki.

Relacje z pobytu w wielickiej kopalni są bardzo zróżnicowane, zarówno w formie jak treści wypowiedzi – od bajki–przypowieści (E.S.Craven Green) po ściśle naukowe opisy (np. J.R.Kohla czy G.Townsona). Czasem autor sucho i rzeczowo opisuje swe przeżycia (jak dr Peschier), a nieraz wnikliwie i głęboko, w szerszej perspektywie – sięga do innych nauk ( jak E. Darwin, B.Taylor czy L.Stephens).

Książka, opatrzona wstępem, jest przygotowana w wersji polsko-angielskiej i bogato ilustrowana materiałami m.in. ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Warto też zaznaczyć, że biogramy podróżników poprzedzają każdą relację, objaśniając kontekst kulturowy tekstów.

Zapraszamy do muzealnych punktów sprzedaży oraz e-sklepu.

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F