_MG_6894-e

Wystawa: Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica – zabytki na Liście UNESCO

Największe drewniane świątynie w Europie – Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, wspaniałą Halę Stulecia we Wrocławiu oraz Zamek Żupny i kopalnię soli w Wieliczce oglądać można na wyjątkowej wystawie „Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica – zabytki na Liście UNESCO”. Można ją oglądać do 9 listopada 2016 r. w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli.

Zamek Żupny, mal. S. Kmiecik1Prezentowane prace powstały w czasie XVIII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych zorganizowanego w dniach od 6 do 8 lipca 2016 r. przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Tym razem z Wieliczki, która zawsze inauguruje plener, wyruszyli do Polski południowo-zachodniej: Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w której malowali Halę Stulecia oraz Jawora i Świdnicy by malować Kościoły Pokoju. Zabytki podziwiali z zapałem odkrywców i zachwytem, który cechuje ludzi wrażliwych na piękno. Patrząc na nie przez pryzmat własnego, artystycznego postrzegania świata stworzyli niepowtarzalne wizerunki. 45 uczestników pleneru namalowało ponad 180 prac, z których najciekawsze zaprezentuje wystawa. Dominują przedstawienia charakterystycznych brył obiektów, niektóre prace zaglądają do wnętrz wprowadzając w ich klimat, ale są także takie, które skupiają się na szczegółach, wybranych detalach. Za sprawą eksponowanych obrazów zwiedzający będą mogli podążyć śladami artystów i zobaczyć piękno kolejnych polskich zabytków, które zachwyciły także ekspertów UNESCO.

Malowane zabytki na Liście UNESCO znajdują się:

• od 1978 r. – Kopalnia soli w Wieliczce
  • od 2001 r. – Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  • od 2006 r. – Hala Stulecia we Wrocławiu
  • od 2013 r. – Zamek Żupny w Wieliczce

Hala Stulecia we Wrocławiu
Wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym w celu upamiętnienia setnej rocznicy zwycięstwa pod Lipskiem wojsk koalicji antyfrancuskiej nad armią Napoleona Bonapartego. We Wrocławiu z tej okazji zorganizowano Wystawę Stulecia. Max Berg, ówczesny architekt miejski, zaproponował budowę olbrzymiej hali wystawowej w technologii żelbetonowej po raz pierwszy używanej na taką skalę.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze
Są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. Kościoły powstały w II poł. XVII wieku, w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618–1648). Zgoda na ich budowę obwarowana była licznymi ograniczeniami: np. budowle miały być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek) a pomimo tego przetrwały ponad 350 lat. Musiały też powstać w ciągu roku. Wnętrza zdobią charakterystyczne empory i malowidła na drewnie.

Patronat medialny: TVP Kraków, Nasze Sprawy

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

kopalnia 7:30 - 19:30

Ceny biletów

zamek 5/8 PLN (dziedziniec - wstęp wolny)

kopalnia 39/55 PLN (Muzeum + Trasa Turystyczna)