Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica – Plener artystów niepełnosprawnych

Muzeum Żup Krakowksich Wieliczka, plener niepełnosprawnych  2Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie organizują XVIII Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica – zabytki na liście UNESCO” w dniach 6-8 lipca 2016 r.

Plener Artystów Niepełnosprawnych 2013, Muzeum Żup krakowskich Wieliczka (2)Dzięki temu cyklowi, realizowanemu od kilku lat, uczestnicy pochodzący z różnych miejsc Polski poznają najcenniejsze zabytki w Polsce pozostawiając ich wyjątkową dokumentację w postaci obrazów. Tegoroczny program jest bardzo bogaty i obejmuje, aż 5 obiektów. Artyści rozpoczną plener tradycyjnie w Wieliczce gdzie malują Zamek Żupny i kaplicę św. Jana Pawła II w Muzeum w kopalni soli. Następnie przyjadą do Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, gdzie inspiracją malarską będzie Hala Stulecia. Kolejnymi miejscami pleneru są Świdnica i Jawor gdzie artyści będą malować Kościoły Pokoju. Powstałe prace prezentowane będą na wystawie we wrześniu w Muzeum w kopalni soli na III poziomie.

Program pleneru:

6.07.2016,  godz. 10.00 – 14.30 – Zamek Żupny i w kaplica św. Jana Pawła II -Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
7.07.2016, godz. 10.30 – 14.00  – Hala Stulecia we Wrocławiu | godz. 15.30 – 18.30 – Kościół Pokoju w Świdnicy
8.07.2016, godz. 10.00 – 13.00 – Kościół pokoju w Jaworze

Plenery Malarskie Artystów Niepełnosprawnych są organizowane od 1999 r. Mają one duży wymiar terapeutyczny. Z wieloletniego doświadczenia z osobami niepełnosprawnymi wiemy, że w wyniku twórczej integracji, często drzemiący w ludziach potencjał udaje się nie tylko wydobyć, ale zyskuje on znaczący wpływ na życie jednostki, postrzeganie własnej wartości, co z kolei wpływa na sposób postrzegania ich przez innych.

Niezmiernie ważnym jest kontakt z innymi, wymiana doświadczeń, nawiązywanie przyjaźni oraz zyskanie akceptacji poprzez prezentację własnych prac na wystawie poplenerowej. Zorganizowany, grupowy wyjazd daje osobom niepełnosprawnym możliwość poznania miejsc wyjątkowych i to razem z osobami, które mają problemy takie same lub podobne więc jedni drugich rozumieją.

Plenery proponują wyjazd do różnych niezwykłych miejsc nie tylko w Polsce, ostatni projekt obejmuje zabytki wpisane na Listę UNESCO. Malowali już: Muzeum w kopalni soli w Wieliczce, Zamek Żupny w Wieliczce, Klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, Zamość, Bardejów oraz kościoły w Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej, Brunarach, Kwiatoniu, Powroźniku.

• Newsletter

do newslettera
    i bądź na bieżąco!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych